Hidroksi schiff bazı türevlerinin ve geçiş metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Elucidation of the synthesis and structures of hydroxy schiff base derivatives and transition metal complexes
- Tez No: 838101
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında kumarin içeren ligantlar ile ilgili fiziksel, kimyasal özellikler ve elde ediliş mekanizması hakkında genel bilgilendirme yapıldı. Kumarin türevlerinin farmakolojik olarak aktif çeşitli sentetik ve doğal bileşikleri yaygındır. Bu bileşikler geniş çapta mantar öldürücü, biyositler, antibiyotikler, alkaloitler, boyalar, lastik kimyasalları ve tat verici maddeler olarak kullanılmaktadır. Yeni hidroksi Schiff bazı ligantları (L1) ve (L2) sentezleri gerçekleştirilmiştir. (L1) ve (L2) ligandlarının Cu+2, Fe+2 ve Pd+2 metal komplekslerinin FT-IR spektrum analiz sonuçları, (L1) ve (L2) ligandlarının 1H NMR ve 13C NMR spektrum analiz sonuçları ile L1Cu, L1Fe, L1Pd, L2Cu, L2Fe ve L2Pd komplekslerinin kütle spektrum analiz sonuçları ile molekül ağırlıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general information was given about the physical,chemical properties and the mechanism of obtaining coumarin-containing ligands. Various pharmacologically active synthetic and natural compounds of coumarin derivatives are common. These compounds are widely used as fungicides, biocides, antibiotics, alkaloids, dyes, rubber chemicals and flavoings. Synthesis of new hydroxy Schiff base ligands (L1) and (L2) was carried out. FT-IR spectrum analysis results of Cu+2, Fe+2 and Pd+2 metal complexes of (L1) and (L2) ligands, 1H NMR and 13C NMR spectrum analysis results of (L1) and (L2) ligands and L1Cu, L1Fe, L1Pd the molecular weights of L2Cu, L2Fe and L2Pd complexes were determined by mass spectrum analysis results.