Alışveriş mekanlarının değişen anlamı ve yer seçimi kriterleri üzerine bir çalışma: İzmir örneği
Changing meaning of shopping places, choice of site; İzmir example
  1. Tez No: 83811
  2. Yazar: NURAN ERKILINÇ ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
n ÖZET İnsanların alışveriş ihtiyacı ilk çağlara dayanır. Alışveriş sadece ihtiyaç değil, eğlencedir de. Günümüzdeki alışveriş merkezleri ise, hem alışveriş yapma, hem de buluşma, eğlenme, dinlenme mekanlarıdır. Çalışmamızın hedefi, alışveriş merkezleri hakkında bilgi toplamak ve konuyu örnekleriyle gözden geçirmektir. Amacın sonuçlarına bağlı olarak da, İzmir'de yeni bir alışveriş merkezi için yer seçimi kriteri incelenecektir. Bugün bir alışveriş merkezi için uzun vadeli yatırım yapanlarla, günlük ihtiyacını karşılayacak olan tüketici arasındaki dengeyi kurmak, doğru mekanı doğru alanda yapmak en önemli sorundur. Alışveriş merkezi tipi bir çarşının tanımı için denebilir ki; bunlar planlanmış bir şehir planı içinde, ticaret bölge arsası üzerinde, bir yatırımcı kuruluş ve tek bir yönetim tarafından ele alınan, çok sayıda alışveriş işletmesini barındıran, ticari amaçlı büyük yatırımlardır. Yapıları da içlerindeki alışveriş ünitelerine en kolay, rahat ve verimli biçimde iş görme olanaklarını ve güvenliğini sağlayan, müşterilere içten-dıştan çekici nitelikler gösteren, çağın gelişmiş teknik ve teknolojisini uygulayan mimari yapıtlar olmaktadır. (Uran, Yapı Dergisi, No: 158 s. 72) Burada önemli olan, yapı işlevinin gerçekleştirilmesidir. Alışveriş merkezlerinde aranan ve gerçekleşmesi istenen konu ve esasları iyi tanımak ve uygulamak zorunludur. Araştırmamızda da; değiştokuşla başlayan ticari ilişkilerden, günümüz alışveriş komplekslerine kadar gelinen gelişim süreci incelenmiş, İzmir'de mevcut olan örneklerin de değerlendirilmesiyle birlikte, doğru olan yer seçimi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Böylelikle, yeni oluşturulacak mekanlar için öneriler sunulmuş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The shopping need of people has existed since the early ages. Shopping is not only a need but also a great pastime for people. When people are bored, they visit malls. Shopping centres are places to meet, to shop, to loaf, to rest. The main goal of this study was to collect information about the subject and examine previous examples especially the plan schemes of out-of town shopping centres. And depending on the findings the aim was to examin in detail, choose place for a shopping centre in İzmir. Today the main problem for a shopping centre is to supply the balance between longterm investment program of owners and satisfaction of daily shopping necessity and build true place. A shopping centre type retail complex can be described as a large investment, usually undertaken by an entrepeneur under a single administration, which includes several retail units and is lacatedon land designated for commercial purposes whitin the town plan. The building itself should provide a comfortable, secure and attractive atmosphere for its customers and visitors, both within and outside, and have an architectural quality which complies with contemporary technology. (Uran, Yapı Dergisi, No: 1 58 p.72) We will examin to development shopping centres and to add value to existing examples in İzmir, investigate true place for İzmir. In this way, we present to suggestion for new place.