Registration of digital images
Sayısal görüntü işleme
  1. Tez No: 83812
  2. Yazar: AHMET EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SARNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ffl ÖZET Diğişik zamanlarda uzaktan çekilmiş resimlerin anlizinde, resimlerin çakıştırılması gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için resimlerden birisi referans olarak alındı, diğerleri de giriş resimleri oldu. Bu çalışmada referens resimden giriş resime dönüşümde kullanılan kontrol noktalarını ve özel bölgeleri ortaya çıkaran yeni geliştirilmiş tam otamatik bir algoritma kullanıldı. Kontrol noktaların eşlenmesinde şablon eşleme için en yaygın olarak kullanılan benzerlik ölçütleri kullanıldı. Örtüşmeyen noktada olan kontrol nokta çiftleri yeni bir algoritma ile setten çıkarıldı. Kontrol noktalan arasındaki dönüşüm ikinci dereceden denklemlerle modellendi. Denklemlerin sabitleri en küçük hata kareleri yöntemi ile bulundu. Aynı manzaraya ait resim setini çakıştırarak işleyip büyük bir resim oluşturan bir Mozaik Program'ı Borland C++ Builder kullanılarak yazıldı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the analysis of multitemporal remotely sensed imagery, it is necessary to place these data in to registration. To implement this operation, one of the images was taken as reference image and the rest of images were accepted as input images. In this work; feature points, which serve as control points and landmarks for geometric transformation that maps reference image to input images are found full automatically by an algorithm developed recently. In point matching stage, most common similarity measures for template matching has been experimented. Control points pair in non-overlapped area are detected and removed from the set by a new algorithm. The transformation between control points is modeled using second degree polynomial. The coefficients of the polynomial are found using Least Squares Errors Approach iteratively. In image mosaicking program, which builds a large mosaic image by registering a set of input images related to the same scenery, has been written by using Borland C++ Builder.