Stress analysis in human mandible
İnsan alt çene kemiği üzerindeki gerilme analizi
  1. Tez No: 83810
  2. Yazar: SELÇUK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
nı ÖZET Bu çalışmanın amacı diş üzerinede etki eden çeşitli kuvvetlerin alt çene kemiği üzerindeki gerilme etkisini incelemektir. Çalışma alt çenenin modellenmesi ile başlamıştır. İki ayrı temel model oluşturulmuştur. Birinci modelde çenenin simetri merkezinde bulunan Central İnciser üzerinden sabit bir kuvvet (100 N) üç ayrı yönden sırasıyla uygulanmıştır. İkinci ana modelde de kuvvet alt Canine (Köpek dişi) üzerinden yine sabit ve üç değişik yönde uygulanmıştır. Kuvvetin moment etkisini görebilmek için iki modelde de kuvvet uygulanan dişler 1,2,3 mm traş edilmiş böylece traşsız diş ile birlikte dört ayrı durum oluşmuştur. Modelleme sonlu eleman modelleyebilen ve gerilme şekil değiştirme analizi yapabilen bir paket program olan Ansys 5.5 kullanılarak yapılmıştır. Gerilme analizi bu 24 ayrı durum için normal gerilmeler (ox, ay, oz ) kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmıştır. Asymmetric model için x,y ve z yönünde yapılan birden fazla eksenli yüklemeler deformasyon oluşturmuştur. Tek eksenli (z) yükleme önemli bir deformasyon oluşturmamıştır. Symmetrc modelde hiçbir yükleme durumunda önemli deformasyon oluşmamıştır. Maximum ve Minumum gerilmeler genellikle diş kökü etrafında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study is to analyse stress effects of the various forces on the mandible as well as the teeth. The study is started by modelling of the mandible. Two different base model is established. In the first model, a fix stress (100 N) is applied over the central incisor where takes place in the centreline of cortical bone a from three different directions sequentially. In the second model, the force is applied over the bottom canine teeth with fix force and from there different direction. To analyse the moment effect of the stress applied, the tooth that force applied are 1, 2 and 3mm cutback and so, 4 different case obtained together with an-cutback situation. To analyse these cases and make those models, Ansys 5.5 software package uses finite element modelling and can analyse stress deformations. Stress analysis is carried out by finite element method by using (ox, oy, cz ) for all 24 cases. The stresses that applied in more than one axis (x, y and z-axis) are generated deformation in the asymmetric model. Single axis (z) stress is not generated considerable deformation. In the symmetric model, there is no considerable deformation in any case of stress application. Maximum and minimum stresses are usually seen around the tooth roots.