Türkiye'deki prostodontistlerin tükenmişlik düzeyinin araştırılması
Burnout level of prosthodontists in Turkey
  1. Tez No: 838137
  2. Yazar: ÖZNUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AGÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Hem bireyleri hem de toplumu ilgilendiren tükenmişlik sendromu özellikle insanlarla birebir etkileşimde olunan meslek alanlarında daha sık görülmektedir. Sağlık sektörü de bu meslekler arasında yer almaktadır. Araştırmamızda Türkiye'deki prostodontist diş hekimlerinin tükenmişlik düzeyinin, tükenmişlik nedenlerinin, sosyo-demografik özelliklerin tükenmişliğe etkisinin belirlenmesi ayrıca diş hekimlerine daha verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için tükenmişlikle mücadele ile ilgili önerilerde bulunulması hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı-kesitsel tipte olan çalışmaya katılmayı kabul eden 200 prostodontist hekim dahil edilmiştir. Çalışmadaki veriler iki bölümden oluşan anket formu ile elde edilmiştir. İlk bölüm 27 soruluk kişisel bilgi formu iken ikinci kısım hekimlerin tükenmişlik düzeylerini belirleyen 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeğinden oluşmaktaydı. Veriler SPSS 25.0 programına işlenip istatistiksel değerlendirme yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin analizleri Mann Withney U, Kruskal Wallis testleri ve Spearman korelasyon analizi ile yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan protez uzmanı diş hekimlerin %72'si kadın, %84'ü 25-34 yaş grubunda, %56'sı bekar, %47.5'i protez uzmanı olarak çalışmakta, %44'ü devlet üniversitesinde çalışmaktadır. Prostodontistlerin ortalama Duygusal Tükenme puanı 26,85, Duyarsızlaşma puanı 14,29, Kişisel Başarı puanı 27,57 olduğu görülmüştür. Çalışmamıza katılan prostodontistlerin %50,5'inde yüksek duygusal tükenme, %63'ünde yüksek duyarsızlaşma, %74'ünde yüksek kişisel başarı algısı görülmüştür. Sonuç: Hekimlerin yaşlarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, sigara ve psikiyatrik ilaç kullanım durumlarına, uyku problemi yaşamalarına, hobilerine yeterli vakit ayırabilmelerine, meslekte geçirilen sürelerine, sıklıkla kullandığı materyal tipine, sıklıkla uyguladığı tedavi tipine, teknisyen ile memnuniyetlerine, mobbinge ve şiddete maruz kalma durumlarına göre tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Burnout syndrome, which concerns both individuals and society, is more common especially in occupational areas where people interact face to face with humans. The health sector is also among these jobs. In this study, it was aimed to investigate the prevalence of burnout syndrome and the relationship between sociodemographic variables and burnout levels among prosthodontists working in Turkey. In addition, it is aimed to make suggestions about struggling with burnout in order to create a more productive working environment for dentists. Materials and Methods: 200 prosthodontists who agreed to participate in this descriptive and cross-sectional study were included. The data in the study was obtained with a form consisting of two parts. The first part consisted of a 27-question personal data form, the second part consisted of the 22-question Maslach Burnout Inventory, which determined the burnout levels of prosthodontists. SPSS 25.0 program was used for data analysis. Non-parametric tests were used because the variables were not normally distributed.