Okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik araç-gereç kullanımına yönelik tutumları ile dijital materyal oluşturabilme öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teachers' attitudes towards the use of technological tools and equipment and their self-efficacy in creating digital materials
  1. Tez No: 838138
  2. Yazar: ALEYNA AYDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin teknolojik araç-gereç kullanımına yönelik tutumları ile dijital materyal oluşturabilme öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmaya İstanbul ili Anadolu yakası Tuzla ve Pendik ilçelerinde özel ve kamuda görev yapan toplam 300 okul öncesi öğretmeni katılım sağlamıştır. Gerekli resmi izinler alındıktan sonra çalışma grubunda yer alan ilçelerdeki resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarının iletişim bilgileri üzerinden (e-mail ve telefon) ölçekler ulaştırılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Kol (2012) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç Gereçlere Yönelik Tutum Ölçeği”ve Uzun&Akay (2021) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği”ile toplanmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-Gereçlere Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilik Ölçeği”ile elde edilen veriler SPSS 26.0 yazılımına girilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin sosyo-demografik özelliklerine göre Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-Gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği puanlarının karşılaştırılmaları için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyetine, yaş, eğitim durumuna, kıdemine ve çalıştıkları kuruma ve teknoloji alanında hizmet içi alma durumuna göre Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin cinsiyetine, kıdemine ve çalıştıkları kuruma göre Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı tespit edilirken, öğretmenlerin yaş, eğitim durumu ve teknoloji alanında hizmet içi eğitim alma durumlara göre istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Teknoloji alanında bir hizmet içi eğitim alanların Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği puanları iki ve üzeri eğitim alanlardan düşük bulunmuştur. Ayrıca lisansüstü eğitim durumuna sahip öğretmenlerin dijital materyal oluşturabilme öz-yeterlilikleri ön lisans ve lisans mezunlarından yüksek bulunmuştur. Araştırmada öğretmenlerin Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği ile Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-Gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği puanları arttıkça, Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği puanları da artmaktadır. Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilikleri Ölçeği puanlarının Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ve pozitif yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, attitudes towards examining the relationship between preschoolers' attitudes towards the use of technological tools and equipment and their self-efficacy in creating digital materials. The application of the relational survey model, one of the quantitative research methods, enabled the participation of a total of 300 pre-school educators working in private and public institutions in the Tuzla and Pendik districts of the Anatolian side of Istanbul. After obtaining the necessary official permissions, the scales were delivered via the contact information (e-mail and phone) of the public and private pre-school education rules in the districts in the study group. The data was collected with the“Personal Information Form”developed by the researchers, the“Attitude Scale Towards Technological Tools in Preschool Education”detachable by Kol (2012) and the“Teachers' Self-Efficacy Scale for Creating Digital Materials”detachable by Uzun & Akay (2021). The data obtained from the“Personal Information Form”,“Attitude Scale Towards Technological Tools and Equipment in Preschool Education”and“Teachers' Self-Efficacy Scale for Creating Digital Materials”were entered into SPSS 26.0 software. Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were applied to compare the scores of the Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education according to the socio-demographic characteristics of preschool teachers. It has been determined that there is no statistically significant difference between the Attitude Scale Towards the Use of Technological Equipment in Preschool Education scores of preschool teachers according to their gender, age, educational level, seniority, the institution they work in, and their in-service status in the field of technology. While a statistically significant difference was detected between the scores of the Digital Material Creation Self-Efficacy Scale according to the teachers' gender, seniority and the institution they work in, it was concluded that there was a statistically significant difference according to the teachers' age, educational status and in-service training in the field of technology. The Digital Material Creation Self-Efficacy Scale scores of those who received one in-service training in the field of technology were found to be lower than those who received two or more trainings. In addition, the self-efficacy of teachers with postgraduate education in creating digital materials was found to be higher than those with associate and bachelor's degrees. In the study, it was determined that there was a statistically significant and positive correlation between the teachers' Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education and the Digital Material Creation Self-Efficacy Scale scores. As teachers' scores on the Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education increase, their scores on the Digital Material Creation Self-Efficacy Scale also increase. It was determined that the scores of the Digital Material Creation Self-Efficacy Scale positively predicted the Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education scores at a statistically significant level.