Sıçanlarda oluşturulan faringokutanöz fistül modelinde glikopironyum bromür ve peru balsamının iyileşme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of glycopyrronium bromide and peru balsam on healing in a pharyngocutaneous fistula model in rats
  1. Tez No: 838157
  2. Yazar: ASLIHAN ÜNEL KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METE KIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Faringokutanöz fistül, total larenjektomi ameliyatı sonrası en sık görülen erken dönem komplikasyondur. Hastanede kalış süresinin uzamasına, planlanan radyoterapinin gecikmesine ve ek morbiditelere neden olur. Konservatif yöntemlerle %70 hastada fistül kapanmasına rağmen geri kalan hastalar ek cerrahi girişimlere ihtiyaç duymaktadır. Bu deneysel çalışmanın amacı faringokutanöz fistül oluşmadan fistül gelişimini önlemektir. Glikopironyum bromür kullanarak tükrük miktarını azaltmayı ve peru balsamı kullanarak iyileşmenin arttırılmasını amaçladık Gereç ve Yöntem: Otuz iki adet albino Wistar erkek sıçan 4 gruba eşit olarak dağıtıldı. Bütün gruplara üst özefagusa insizyon yapıldı ve primer sutüre edildi. Kontrol grubuna sadece dekstroz verildi. Glikopironyum bromür grubuna günde 2 kez glikopironyum bromür ve dekstroz verildi. Peru balsamı grubuna faringotomi oluşturulduktan sonra lokal olarak peru balsamı uygulandı ve dekstroz verildi. Glikopironyum bromür+peru balsamı grubuna; faringotomi oluşturulduktan sonra lokal olarak peru balsamı uygulandı ayrıca glikopironyum bromür ve dekstroz verildi. 7.günde sakrifiye edilen sıçanlar makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. (n:30) Bulgular: Glikopironyum bromür gubu makroskopik olarak faringokutanöz fistül iyileşmesinde daha iyi olsa da gruplar arasında makroskopik iyileşme ve eritematöz şişlik açısından anlamlı farklılık bulunamadı. İltihabi hücre sayısı ve angiogenesis açısından gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pharyngocutaneous fistula is the most common early complication after total laryngectomy surgery. It causes prolonged hospital stay, delay of planned radiotherapy and additional morbidities. Although the fistula is closed in 70% of patients with conservative methods, the remaining patients require additional surgical interventions. The aim of this experimental study is to prevent fistula development before pharyngocutaneous fistula occurs. We aimed to reduce the amount of saliva by using glycopyrronium bromide and to increase healing by using peru balsam. Materials and Methods: Thirty-two albino Wistar male rats were distributed equally into 4 groups. In all groups, an incision was made in the upper esophagus and primary suturing was performed. The control group was given only dextrose. The glycopyrronium bromide group was given glycopyrronium bromide and dextrose twice a day. After creating a pharyngotomy, Peru balsam was applied locally and dextrose was administered to the Peru balsam group. Glycopyrronium bromide + peru balsam group; after the pharyngotomy was created, Peru balsam was applied locally and glycopyrronium bromide and dextrose were administered. Rats sacrificed on the 7th day were evaluated macroscopically and histopathologically. (n:30) Results: Although macroscopic healing of pharyngocutaneous fistula was better in the glycopyrronium bromide group, no significant difference was found between the groups in terms of macroscopic healing and erythematous swelling. No significant difference was observed between the groups in terms of inflammatory cell number and angiogenesis.