Orta büyüklükteki spor salonlarında taşıyıcı sistem tasarımı, yapımsal sorunları ve çözüm önerileri
Structure design of medium size gymnasium, contruction problems and solution to problems
  1. Tez No: 83818
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜLLER
  3. Danışmanlar: DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
rv ÖZET Strüktür tasarımda amaç, önce strüktürün kendisini ayakta tutması, daha sonra strüktüre gelen yüklerin strüktür tararından karşılanmasıdır. Etkin bir strüktür seçimini her açıdan optimum değerlerle yapmak hemen hemen olanaksızdır. Strüktür sistemlerinde en önemli unsur onun işlevsel ve uygulanabilir olmasıdır. Tez kapsamında incelenen orta büyüklükteki spor salonlarının, ülkenin çeşitli yerlerinde, aynı proje aranda ve çok sayıda uygulanacağı kabul edilmiştir. Orta büyüklükteki spor salonu için taşıyıcı sistem tasarımını ve seçimini amaçlayan bu yapı anabüim dalı tezi beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; spor yapılarının organizasyonu, planlama verileri, esneklik- değişebilirlik-büyüme problemleri incelenmiş ve orta büyüklük tanımı yapılmıştır. Orta büyüklükteki spor salonunu ihtiyaç programı ışığında açıklık tayini yapılmıştır. İkinci bölümde; strüktür tanımı ve strüktürel gereksinmeler açıklanıp, strüktürel sınıflandırmalar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, strüktür sistemlerinin özellikleri, yapım-tasarım kuralları ve problemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; incelenen strüktür sistemleri yapılmış örnekler üzerinden (spor salonu örnekleri veya orta büyüklükteki spor salonlarına en yakın açıklıktaki başka binalar) tasarım, uygulama, kullanım etkenleri balonundan irdelenmiştir. Beşinci bölüm; yani sonuç bölümünde ise, dördüncü bölümde yapılan irdelemeler ışığında, çok sayıda ve farklı yerlerde uygulanabilecek, benzer mimari projeli, orta büyüklükteki spor salonları için en uygun taşıyıcı sistem olasılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of structure design is firstly to bear itself then to support the other loadings. It is mostly impossible to choose structural system depends on optimum conditions. The most important alteration to choose structural system is functionality and erectiability. Medium size gymnasium which is examination in this thesis is constructed according to repeatedly erected and similar projects are accepted. This thesis which is aim to design structure and choosing among structural systems is include five chapter: At the first chapter; organisation of gymnasium, criters of planning, problems elasticity - changeability and developing are examined and determined of medium size. Span is determined depends on necessity programme of medium size gymnasium. At the second chapter; mean of structure, structural requirements and structural classify are determined. At the third chapter; properties of structural systems and construct-design rules and their problems are examined. At the fourth chapter; examined structural systems are considered according to criteria of design, construction and using. At the fifth chapter, in conclusion; the results of the examined structural systems are discussed to find out better type of structural systems according to medium gymnasium.