Örgütsel küçülme stratejisi uygulamalarının geride kalan çalışanlar açısından araştırılması
Investigation of organizational downsizing strategy applications in terms of remaining employees
- Tez No: 838184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ERTURHAN IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Örgütsel küçülme işletmelerin kriz zamanlarında ya da örgütün gelecek planları doğrultusunda başvurdukları bir stratejidir. Küçülme kararını almak her zaman kolay olmamaktadır. Küçülme kararı alan işletmelerin çok geniş kapsamlı bir plan yapması gerekmektedir. Çünkü alınacak bu karar sadece işletmeyi değil, işletmede çalışanları ve işletmenin diğer paydaşlarını da doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden alınacak karar birden çok kesimi doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı örgütsel küçülmenin geride kalanlar üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda iletişim sektöründe faaliyet gösteren özel bir işletmede anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational downsizing is a strategy that businesses apply in times of crisis or in line with the future plans of the organization. Making the decision to downsize is not always easy. Businesses that decide to downsize need to make a very comprehensive plan. Because this decision to be taken directly affects not only the business but also the other stakeholders of the business working in the business. Therefore, the decision to be taken directly affects more than one sector. The aim of this study is to reveal the effect of organizational downsizing on those left behind. For this purpose, a survey was conducted in a private company operating in the communication sector.