Orta yaş voleybolcularda proprioseptif egzersizlerin denge, sezinleme ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of proprioceptive exercises on balance, perception, and reaction time in middle-aged volleyball players
  1. Tez No: 838185
  2. Yazar: ECEM İSFENDİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta yaş voleybolcularda proprioseptif egzersizlerin denge, sezinlenme ve reaksiyon zamanı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya Muğla ilinde yaşayan aktif voleybol oynayan 40 gönüllü kadın sporcu katılmıştır. Deney grubu katılımcılarının yaş ortalamaları 46.80±1.7 yıl, boy ortalamaları 1.65±0.06 m, vücut ağırlık ortalamaları 66.30±6.4 kg, beden kütle endeksleri 35.40±3.5 kg/m2, kontrol grubu katılımcılarının yaş ortalamaları 50.65±1.3 yıl, boy ortalamaları 1.64±0.04 m, vücut ağırlıkları 68.40±4.05 kg ve beden kütle endeksleri 37.60±3.2 olarak tespit edilmiştir. Voleybol geçmişi en az 2 yıl olan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar 20'şer kişilik 2 farklı gruba dağıtılarak proprioseptif egzersizler yaptırılmıştır. Deney grubuna 8 hafta, haftada 3 gün 30-40 dk. proprioseptif egzersizler yaptırılırken, kontrol grubuna ise herhangi bir egzersiz yaptırılmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test son test ölçümleri yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ölçümlerinde, denge ölçümü için Tecnobody Prokin 200, sezinleme zamanı için Bassin Anticipation Timer, ve reaksiyon zamanı ise Bassin Anticipation Timer cihazları ile ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği“Shapiro-Wilk Testi”; normal dağılım gösteren verilerin ön ve son test karşılaştırılması“Eşleştirilmiş t Testi”; denge, reaksiyon ve sezinleme testleri karşılaştırılmasında da Bağımsız Gruplarda t Testi“ kullanıldı. Sonuçlar ”p
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of proprioceptive exercises on balance, anticipation, and reaction time in middle-aged volleyball players. Forty female volunteer athletes actively playing volleyball in the province of Muğla participated in the study. The average age, height, body weight, and body mass indexes of the participants in the experimental group were 46.80±1.7 years, 1.65±0.06 m, 66.30±6.4 kg, and 35.40±3.5 kg/m², respectively. For the control group, the average age, height, body weight, and body mass indexes were 50.65±1.3 years, 1.64±0.04 m, 68.40±4.05 kg, and 37.60±3.2, respectively. Individuals with a volleyball history of at least 2 years were included in the study. Participants were divided into two groups of 20 each, and proprioceptive exercises were performed. The experimental group underwent proprioceptive exercises for 8 weeks, 3 days a week, for 30-40 minutes each session, while the control group did not perform any exercises. Pre-test and post-test measurements were taken for both experimental and control groups. For the measurements of the groups, Tecnobody Prokin 200 was used for balance measurement, Bassin Anticipation Timer for anticipation time, and Bassin Anticipation Timer for reaction time. The statistical analysis of the data was conducted using SPSS 22.0. The Shapiro-Wilk Test was used to determine whether the data showed normal distribution, the Paired Samples t-Test was used for comparing pre-test and post-test data for normally distributed data, and the Independent Samples t-Test was used for comparing balance, reaction, and anticipation test results between groups. The results were evaluated at the significance level of“p < 0.05.”As a result, the balance, anticipation, and reaction times of middle-aged individuals in the experimental group showed a significant difference compared to those in the control group. These findings indicate the potential impact of proprioceptive exercises on athletic performance. Coaches training middle-aged volleyball players are recommended to include these training methods in their training programs.