أساليب الرد على الملحدين من القرآن الكريم سورة الإسراء نموذجاًدراسة تحليلية وصفية
Kuranı Kerim'de ateistlere cevap verme yöntemleri (İsra Suresi örneği)
- Tez No: 838198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bugün, hakikati açıklamak, şüphelere cevap vermek, gayrimüslimlere ve Müslümanlara ikna yöntemleri göstermek için toplumların bize ve Müslüman alimlere dayattığı iletişim araçlarına ve toplumlara musallat olan yanılsamaların ve entelektüel sapmaların çokluğu açısından görüyoruz. En önemlisi ateistlere verilen cevap olan çağdaş meselelere değinmek gerekir ve en güzel cevap Cenab-ı Hakk'ın kitabındandır. İnsan toplumu, bilişsel boyutunda, farklı, bazen çatışan fikir ve inançların bir karışımıdır. Ateizm terimi ve eş anlamlı terimleri, Kur'an bilgi ağında önemli kavramlardan biri olarak kabul edilmektedir. İslam toplumunda ve uluslararası arenada doğru ilişkiler ve sağlıklı bir yaşama ulaşabilmek için inançlarımızla çelişen ve zıt inançlara sahip insanlarla ilişkilerde doğru yöntemi izlemek gerekir. Tahrifata uğramamış semavî kitap olan Kur'an-ı Kerim, her dönemde, özellikle içinde bulunduğumuz çağda, insanlara yol göstermek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla indirilmiştir. Modern çağda ateist düşüncenin toplumsal alanda, özellikle de yeni neslin inançlarında ciddi düşünsel ve davranışsal sonuçlar doğurması ve doğrunun batılla karıştırılmasına yol açması nedeniyle, betimleyici ve analitik bir yaklaşımla ilerleyen bu araştırmada konuyu araştırdık. yaklaşım - Kur'an-ı Kerim'in Ateizm olgusunu bilimsel ve pratik boyutta ayetleri ışığında ele alma yöntemlerini açıklığa kavuşturmak ve Kur'an'ın muhalifler ve ateistlerle mücadeledeki yaklaşımının Bilimsel boyutu diyalog ve davranış, İslam'a davet, gerçekleri tanıtmak, yaratılış sistemini düşünmek ve uyarmaktır; pratik boyutunda ise nezaket ve nezaket, tehdit, reddetme, sadakat ve dostluğun yasaklanması ve mahrumiyet konularını ele alır. Sosyal alanlara katılımın araştırılması Araştırmayı üç bölüme ayırdım, her bölümde üç bölüm, ardından sonuç ve bulgular.
Özet (Çeviri)
What we see today in terms of the abundance of illusions and intellectual deviations that plague the means of communication and societies impose on us and on Muslim scholars to clarify the truth, respond to suspicions, and show methods of persuasion to non-Muslims and Muslims. It is necessary to address contemporary issues, the most important of which is the response to atheists, and the best answer is from the Book of God Almighty. Human society, in its cognitive dimension, is a mixture of different, sometimes conflicting, ideas and beliefs. The term atheism and its synonymous terms are considered one of the important concepts in the Qur'anic knowledge network. It is necessary to follow the correct method in dealing with people who hold beliefs that contradict and are contrary to our beliefs, in order to achieve correct relationships and a healthy life in the Islamic community and in the international arena. The Holy Qur'an, the heavenly book that has not been subject to distortion, was revealed in order to guide people and meet their needs in every era, especially in our current era. Since atheistic thinking in the modern era has caused dire intellectual and behavioral consequences in the social arena, especially in the beliefs of the new generation, and has led to mixing truth with falsehood, we have sought in this article - which follows the descriptive and analytical approach - to clarify the methods of the Holy Qur'an in dealing with the phenomenon Atheism in light of its verses in the scientific and practical dimension, and we have concluded that the approach of the Qur'an in dealing with dissenters and atheists in the scientific dimension is dialogue and behavior, calling to Islam, introducing the facts, contemplating the system of creation, and warning, and in the practical dimension it is dealing with kindness and courtesy. , threats, rejection, prohibition of loyalty and friendship, and deprivation of participation in social fields. I divided the research into three chapters, in each chapter three sections, then a conclusion and results.