Din görevlilerinin sosyo-ekonomik yapılarına sosyolojik bir yaklaşım (Sivas ili örneği)
- Tez No: 8382
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRAY ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
158 -b ÖZET Değişme süreci içinde bulunan din görevlile- lerinin incelenme si, t oplum-bilimin Özel bir dalı nın konusudur. Bu araştırmada Sivas ilinin din gö revlileri üzerinde durularak, bunların sosyo-ekono- mik yapıları ele alınmıştır. Din görevlileri ile ilgili bulguların daha iyi değerlendirilmesi amacıyla ve bir bilgi birikimi sağ laması düşüncesiyle, araştırmada önce din kavramlara açıklanmış ve dinin diğer alanlarla ilişkisine yer verilmiştir.Daha sonra "frürkiye'de dini yapının duru mu açıklanmıştır. Bu kuramsal kasımdan sonra Sivas ilinde bulunan din frörevlilerine ilişkin bilgiler sunulmuş, sonrada araştırma yöntemi, yaklaşımı, uygulanan tekniklerle birlikte, uygulamanın nasıl yapıldığı belirtilmiştir. Araştırma sonuçları çeşitli alt başlıklar altın da sunulmuştur. Bu sonuçlara göre din görevlileri, ge leneksel olma özelliğinden henüz kurtulamamıştır. ABSTRACT Analysis of our clergy men in the process of chanfe is subject of a special field of sociology. In this research, we studied the cases of clergy men living in Sivas city and dealt with their social and economical structures. With the studied the data abaut eleyy men t> eroibte in with the farp;et of the supply, knowldp-e urcumulati on, more then before in thisstudy, tried to explatin the mligiolis concepts and relationslups between the religion and theother areas. then we expla ined the asligiaus structure in Turkey. Theoritical statements were complemented by fin dings concerming the clergy uen.then, indicating the ap proach, method and tecni nowise s in this research.
Özet (Çeviri)