Accuracy analysis in medical device quality measurement by software and new perspective of machine vision system
Yazılım tarafından tıbbi cihaz kalite ölçümünde doğruluk analizi ve makine vizyon sisteminin yeni perspektifi
  1. Tez No: 838201
  2. Yazar: NEDA HOUSHMANDSHARIFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAHA BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite ve Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, tıbbi ürünlerin kalitesinin ölçüm doğruluğuna kullanılan yazılım ve makine etkisini araştırmakta olup özellikle istenen tıbbi cihaz parametrelerine odaklanmaktadır. Temel amaç, kalite kontrol süreçlerini optimize ederek insan hatalarını azaltmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için yazılım ve yapay zeka ile birlikte görsel inceleme makinelerini kullanmaktayız. Çalışmamız, tıbbi ürünlerin kalitesini ideal kalitenin yüzdesi olarak nicel olarak değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, ekipman kalitesini etkileyen belirgin parametreleri belirlemek ve bu parametreleri özelleştirmek için mevcut kalite kontrol çerçevesini uyarlamayı amaçlıyoruz. Bu süreçte ISO düzenlemelerine ve ilgili standartlara uymaktayız, bu düzenlemeler bize önemli parametreleri tanımlama konusunda rehberlik etmektedir ve çeşitli tıbbi ekipmanlar için kalite kontrol süreçlerini optimize etmemize yardımcı olmaktadır. Önemli bir nokta, amacımız mevcut kalite yönetimi standartlarını değiştirmek değil, bu standartları tamamlamak için daha verimli süreçler tanıtmaktır. Ayrıca, geleneksel kalite kontrol yöntemlerinin doğruluğunu, görsel inceleme sistemleri ile karşılaştırarak değerlendirmekteyiz. Bu tezde, insan hatalarının kalite kontrol üzerindeki etkisini ve görsel inceleme sisteminin etkinliğini gösteren iki örnek çalışmayı sunmaktayız.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the impact of software and machinery on the accuracy of quality measurements for medical products, specifically focusing on key parameters of medical devices. The primary objective is to streamline quality control processes, reducing human errors. To achieve this, we leverage software and artificial intelligence in conjunction with visual inspection machinery. Our study aims to assess the quality of medical products quantitatively by analyzing them as a percentage of the ideal quality. We seek to adapt the existing quality control framework to tailor it to the specific parameters that significantly influence equipment quality. In doing so, we adhere to ISO regulations and associated standards, which guide us in identifying these critical parameters and optimizing the quality control processes for various medical equipment. It is important to note that our goal is not to replace established quality management standards but rather to introduce more efficient processes that can complement these standards. We also evaluate the accuracy of traditional quality control methods in comparison to the accuracy of quality control through visual inspection systems. In this dissertation, we present two case studies as empirical evidence, illustrating the impact of human error on quality control and the effectiveness of the visual inspection system.