Seçilmiş yeni gelişen ekonomilerde doğrudan yabancı yatırımlar ve yenilenebilir enerji tüketiminin çevresel bozulma üzerindeki etkisi: Bootstrap ARDL sınır testinden ampirik kanıtlar
The impact of foreign direct investments and renewable energy consumption on environmental degradation in selected emerging economies: Empirical evidences from the bootstrap ARDL bounds test
- Tez No: 838200
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) ev sahibi ülkede yenilenebilir enerjinin yaygın kullanımını artıran, buna bağlı olarak enerji tasarrufu sağlayan yeni teknolojileri, bilgi birikimini veya yeni üretim yöntemlerini teşvik eden bir özelliğe sahiptir. Bu çerçevede DYY'nin, çevresel bozulma üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Diğer taraftan yenilenebilir enerji kaynakları da enerji çeşitliliği, etkinliği ve tasarrufunu desteklemesinin yanı sıra çevresel bozulmayı önleyici fonksiyonları nedeniyle çevresel bozulma odaklı çalışmaların temel ilgi alanını oluşturmaktadır. Ampirik çalışmalar çevresel bozulmanın nedenleri ile ilgili oldukça karışık bulgular sunmaktadır. Bu tez çalışması, seçilmiş yeni gelişen ekonomiler arasında yer alan Türkiye, Çin, Hindistan, Endonezya ve Meksika'da 1990-2019 döneminde DYY, yenilenebilir enerji tüketimi ve çevresel bozulma arasındaki ilişkiyi bir bootstrap ARDL sınır testi yardımıyla test eder. Bu çalışmada Bertelli vd. (2022) tarafından geliştirilen en yeni bootstrap ARDL sınır testi uygulanmaktadır. Ampirik analizde uzun dönem katsayılarının tahmini için DOLS tekniğinden istifade edilir. Sonuçlar; Türkiye, Endonezya ve Meksika'da söz konusu değişkenler arasında bir eşbütünleşmenin olmadığını gösterirken, Çin ve Hindistan'da ise eşbütünleşmenin varlığını kanıtlamaktadır. Uzun dönem tahminleri ise ekonomik büyümenin CO2 emisyonlarını artırdığını, DYY ve yenilenebilir enerji tüketiminin ise azalttığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar politika, önerilerinin geliştirilmesine izin vermektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments (FDI) have a feature that increases the widespread use of renewable energy in the host country and, accordingly, encourages new energy-saving technologies, knowledge or new production methods. In this context, FDI has significant effects on environmental degradation. On the other hand, renewable energy sources constitute the main area of interest for studies focused on environmental degradation, as they support energy diversity, efficiency and savings, as well as their functions to prevent environmental degradation. Empirical studies provide rather mixed findings regarding the causes of environmental degradation. This thesis tests the relationship between FDI, renewable energy consumption and environmental degradation in Turkey, China, India, Indonesia and Mexico, which are among the selected emerging economies, in the period 1990-2019 with the help of a bootstrap ARDL bounds test. In this study, the newest bootstrap ARDL bounds test developed by Bertelli et al. (2022) is applied. In empirical analysis, DOLS technique is used to estimate long-term coefficients. While there is no cointegration between the variables in question in Turkey, Indonesia and Mexico, the existence of cointegration is proven in China and India. Long-term estimates reveal that economic growth increases CO2 emissions, while FDI and renewable energy consumption decreases it. These results allow the development of policy recommendations.