Hac ve umreye dair çağdaş fetvalar ve ihtilaf yönleri: Derleme ve inceleme
Contemporary fatwas and areas of disagreement regarding hajj and umrah: Compilation and analysis
  1. Tez No: 838207
  2. Yazar: FARIS SEDEEQ ABDULLAH AL-BAKRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, hac ve umre ibadetlerinin yapıldığı dönemlerde karşılaşılan sorunları ve zorlukları incelemektedir. Hac ve umre ibadetleri, İslam'da önemli bir yer tutar ve bu ibadetlerle ilgili farklı mezhep ve görüşler arasında bazı konularda farklılıklar bulunmaktadır. İslam hukuku, insanların çıkarlarına hizmet etmeyi ve zararları önlemeyi amaçlayan bir hukuktur. Genellikle, çatışan menfaatler ve farklı çıkarların bir araya geldiği durumlar sıkça karşılaşılır. Bu durumda, bir konuda tercih yapmak için kıyas yoluyla karar verilmesi gerekebilir. Bu tercih, bir konuda daha önce tercih edilen çıkarın başka bir çıkar tarafından göz ardı edilmesi anlamına gelebilir. İşte bu noktada, hükümler ve mezhep hükümleri arasında ihtilaf doğar, çünkü bu tür konularda açık bir metin bulunmamaktadır. Bu ihtilaf, müçtehidin tercih ettiği maslahatın yerini veya önemini görmemesi durumunda daha doğru bir yöntem olabilir. Bu, müçtehidin görüşünün, tercih edilen konuya yönelik tercihini diğer konunun önüne koyması anlamına gelir. Bu nedenle, hükümlerde ve mezhep hükümlerinde ihtilaf meydana gelir. Çünkü bu tür konularda açık bir hüküm yoktur. Bu, şarinin amaçları arasında yer alır. Ancak, iki konu arasındaki ihtilaf noktasını dikkate almak önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Fetva, Fukaha, İhtilaf, Çağdaş, Hac, Umre. Ekim 2023, 111 Sayfa
Özet (Çeviri)
This research examines the problems and challenges encountered during the pilgrimage (Hajj) and minor pilgrimage (Umrah) performed during specific periods. Hajj and Umrah hold significant importance in Islam, and there are variations in opinions and practices related to these religious acts among different sects and schools of thought. Islamic jurisprudence aims to serve the interests of individuals and prevent harm. Often, conflicts arise when conflicting interests and different considerations converge. In such situations, making a decision through analogy (qiyas) may be necessary to prioritize one interest over another. This preference may involve favoring one interest over another when there is no clear textual guidance. Consequently, differences arise in legal rulings and within different schools of thought because there is no explicit text addressing such matters. This divergence results from the jurist's ability to either not recognize the importance of a particular interest preferred in a previous ruling or to select a different method when the preferred interest is not apparent. Thus, disagreements arise in legal judgments and jurisprudential rulings due to the absence of a definitive textual basis. This reflects the essence of jurisprudential debates and serves as a reminder of the importance of considering the points of contention between two matters. KEYWORDS: Hajj, Umrah, Fatwa, Islamic Jurisprudence. October 2023, 111 Page