Depresyonda bağlanma, duygu düzenleme ve anhedoni ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between attachment, emotion regulation, and anhedonia in depression
- Tez No: 838223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA NAZİK EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Majör Depresif Bozukluk (MDB) tanılı hastalarda bağlanma stilleri, duygu düzenleme güçlükleri ve anhedoni arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve DSM-5 tanı kriterlerine göre MDB tanısı konulan 102 hasta ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmiş 102 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her bir katılımcı değerlendirildikten sonra değerlendiren klinisyen tarafından yalnızca depresyon hastalarına 'Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve diğer tüm katılımcılara 'Sosyodemografik Veri Formu, İlişki Ölçekleri Anketi (RSQ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS), Klinisyen Tarafından Uygulanan Snaith Hamilton Zevk Alma Ölçeği (SHAPS-C) uygulanmıştır. Bulgular: Depresyon hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre daha fazla güvensiz bağlanma, duygu düzenleme güçlüğü ve anhedoni düzeyleri bulundu. Güvensiz bağlanmanın hem hasta hem kontrol grubunda duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkide olduğu saptandı. Depresyon hastalarında duygu düzenleme güçlüğünün epizod tekrarı, intihar düşüncesi ve yüksek depresif semptomotaloji ile ilişkili olduğu gösterildi. Anhedoni ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişki hem hasta hem kontrol grubunda anlamlı çıktı. Depresyonu predikte eden faktörler incelendiğinde güvensiz bağlanmanın, duygu düzenleme güçlüğünün ve anhedoninin bu faktörlerden olduğu bulundu. Sonuç: Çalışmamız güvensiz bağlanmanın, duygu düzenleme güçlüklerinin ve anhedoninin depresyon için birer risk faktörleri olduğunu, depresyonun seyrini olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Major depresyonun tedavisinde, henüz anne karnında başlayan biyopsikososyal etmenlerin, bağlanma stillerinin, duygudurumu düzenleme becerisinin, haz alma kapasitesinin ve birçok bileşenin bütüncül olarak değerlendirilmesi, klinikte yarar sağlayabilir. Duygudurumu düzenleme stratejilerinin geliştirilmesi ve psikoterapötik müdahalelerin yapılması, güvensiz bağlanan bireylerde, bağ odaklı ve güvenli bağlanmayı tesis edebilecek çalışmaların yapılması gibi müdahaleler, depresyona girme, tekrarlayan depresyonlar ve kalıntı belirtiler gibi başa çıkması güç klinik durumlarda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between attachment styles, difficulties in emotion regulation, and anhedonia in patients diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD). Materials and Methods: The study included 102 patients who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Ankara City Hospital and were diagnosed with MDD according to DSM-5 diagnostic criteria, as well as 102 healthy controls matched in terms of age, gender, and education level. After each participant was evaluated, the 'Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D)' was applied only to the depression patients, and the 'Sociodemographic Data Form, Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Clinician-Administered Snaith Hamilton Pleasure Scale (SHAPS-C)' were applied to all participants by the evaluating clinician. Results: It was found that depression patients had higher levels of insecure attachment, difficulties in emotion regulation, and anhedonia compared to the healthy control group. Insecure attachment was found to be associated with difficulties in emotion regulation in both the patient and control groups. In depression patients, difficulties in emotion regulation were shown to be associated with episode recurrence, suicidal thoughts, and high depressive symptomatology. The relationship between anhedonia and difficulties in emotion regulation was significant in both the patient and control groups. When examining the factors predicting depression, insecure attachment, difficulties in emotion regulation, and anhedonia were found to be among these factors. Conclusion: Our study has demonstrated that insecure attachment, difficulties in emotion regulation, and anhedonia are risk factors for depression and negatively affect the course of depression. In the treatment of major depression, a holistic evaluation of biopsychosocial factors starting from the womb, attachment styles, mood regulation skills, capacity for pleasure, and many components can provide benefits in the clinic. Developing mood regulation strategies and conducting psychotherapeutic interventions, as well as interventions that can establish attachment-focused and secure attachment in individuals with insecure attachment, can help in challenging clinical situations such as entering depression, recurring depressions, and residual symptoms.