COVID-19 ile takipli ağır pnömonisi olan hastalarda kan dolaşımı enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bloodstream infections in patients with severe COVID-19
  1. Tez No: 838224
  2. Yazar: KÜBRA ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEL TUNÇCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağır COVİD-19 hastalarında KDE (kan dolaşımı enfeksiyonu) prevalansını belirlemek ve kritik COVİD-19 hastalarında KDE risk faktörlerini belirlemektir. Mart 2020 ile Ocak 2022 tarihleri arasında yapılmış geriye dönük, tanımlayıcı bir çalışmadır. Hasta popülasyonu ağır COVİD-19 hastalığı nedeniyle hastaneye yatırılan ve yatışı sırasında en az bir kez aerobik kan kültürü alınan hastalardır. Vaka tanımları NIH (National Institutes of Health) klinik tanımlarına göre yapılmıştır. Hastalar kan kültürü sonuçlarına göre KDE olan ve olmayan olarak gruplandırılmıştır ve KDE risk faktörleri açısından karşılaştırılmıştır. Toplamda 268 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 268 hastanın %41,4'ünde (n=111) kan kültürü pozitifliği saptanmıştır. Kontaminasyon olarak kabul edilen kan kültürü pozitifliği hariç tutulduğunda, tüm ağır COVID-19 vakalarında KDE prevalansı %19,4 (n=52), yoğun bakım hastalarında KDE prevalansı %30,5 (n=40) saptanmıştır. Tek değişkenli analizde çok yataklı yoğun bakım ünitesinde yatış (OR:0,181 (0,048-0,678), p:0,011), yatıştaki lenfosit sayısı (OR:0,323 (0,108-0,966), p:0,043) ve bakteriyel pnömoni (OR:9,840 (4,045- 23,935), p:
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalence of BSI (bloodstream infection) in severe COVID-19 patients and to determine the risk factors of BSI in critical COVID-19 patients. This study is a retrospective, descriptive study between March 2020 and January 2022. Patients are who were hospitalized due to severe COVID-19 disease and had an aerobic blood culture taken at least once during hospitalization. Case definitions were made according to National Institutes of Health clinical definitions. According to the blood culture results, the patients were grouped as with and without BSIs, and compared for BSIs risk factors. In total, 268 patients were included in the study. Blood culture positivity was detected in %41,4 (n=111) of 268 patients. Excluding blood culture positivity considered as contamination, the prevalence of BSI in all severe COVID-19 cases was %19,4 (n=52). In intensive care unit patients (ICU) the prevalence of BSI was %30,5 (n=40). In univariate analyse, hospitalization in the multi-bed ICU (OR:0,181 (0,048-0,678), p:0,011), lymphocyte count at ICU admission (OR:0,323 (0,108-0,966), p:0,043) and bacterial pneumonia (OR:9,840 (4,045- 23,935), p: