Life kinetik çalışmalarının kadın voleybol oyuncularında dikkat ve dinamik dengeye etkisi
The effect of life kinetic studies on attention and dynamic balance in female volleyball players
- Tez No: 838231
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİNE SOYTÜRK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu araştırmada, 2. Lig kadın voleybol oyuncularında uygulanan 12 haftalık Life Kinetik çalışmalarının dikkat ve dinamik denge performansına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 5 yıldır voleybol oynayan ve 2.ligde mücadele eden, amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenen 32 kadın voleybol oyuncusu katılmıştır. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Sporculara 12 haftalık program öncesinde ve sonrasında antropometrik ölçümler, D2 Dikkat ve alt ekstremite Y-Denge testleri yapılmıştır. Deney grubu voleybol antrenmanlarına ek olarak 12 hafta boyunca haftada üç gün ve günde 30 dakika olmak üzere life kinetik çalışmalarına katılmıştır. Kontrol grubu ise bu süre boyunca klasik voleybol antrenmanlarına devam etmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effects of 12-week Life Kinetic training on attention and dynamic balance performance in 2nd League women's volleyball players. Materials and Methods: 32 female volleyball players participated in the study. In the research, a pretest-posttest control group quasi-experimental design was used. Anthropometric measurements, D2 Attention and lower extremity Y-Balance tests were performed on the athletes. In addition to volleyball training, the experimental group participated in life kinetics studies for 12 weeks. The control group continued their volleyball training during this period. Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U test were used to analyze the data.