Zoetrope algısının seramik form ve yüzeylerde yorumlanması
Interpretation of zoetrope perception on ceramic forms and surfaces
- Tez No: 689011
- Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
“Zoetrope Algısının Seramik Form ve Yüzeylerde Yorumlanması”isimli çalışmada iki bölüm yer almaktadır. Birinci Bölüm; Zoetrope (Yaşam Tekerleği)'nin tanımı, Zoetropenin nasıl çalıştığı ve Zoetropeye benzer türlerine yer verilmiştir ve Zoetrope (Yaşam Tekerleği)'nin bir parçası olan oyun, oyuncak konularına değinilmiştir. İkinci Bölüm; uygulamalar bölümünde ise, seramikten yapılmış, özgün çalışmalar olan kadın formları ve kadını anlatan nesneler üzerinde deneysel Zoetrope ve Opart'tan izler oluşturulmuştur. Bu konulara ek olarak düzen ve düzensizliğin meydana getirdiği hareketten bahsedilmiştir ve yanılsama kavramı içerisinde, diğer konular olarak yanılsamanın oluşum aşaması yer almaktadır. Yanılsamayı da içinde barındıran, Op-Art ve Kinetik Sanatın birbiriyle olan ilişkisi ve farklı sanatçıların da çalışmalarına yer verilerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are five chapters in the study named“The Interpretation of Zoetrope Perception on Ceramic Forms and Surfaces”. First part; The definition of Zoetrope (Wheel of Life), how Zoetrope works and similar types of Zoetrope are given, and the game and toy subjects that are a part of Zoetrope (Wheel of Life) are mentioned. Second part; In the applications section, traces of experimental Zoetrope and Opart were created on female forms and objects describing women, which are original works made of ceramics. In addition to these issues, the movement created by order and disorder is mentioned and the concept of illusion includes the formation phase of illusion as other subjects. The relationship between Op-Art and Kinetic Art, which also includes illusion, and the works of different artists are explained.