Life kinetik antrenmanlarının sporcuların dikkat, reaksiyon süresi ve zihinsel dayanıklılıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of life kinetic training on attention, reaction time and mental endurance of athletes
- Tez No: 801344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma life kinetik antrenmanlarının sporcuların dikkat, reaksiyon süresi ve zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde olan 9-16 yaş grubundaki 40 lisanslı taekwondo sporcusu (17 kadın, 23 erkek) katılmıştır. Bu araştırma on iki haftalık life kinetik egzersiz programlarının dikkat, reaksiyon süresi ve zihinsel dayanıklılık üzerinde etkisini inceleyen yarı deneysel bir araştırmadır. Taekwondo sporcuları iki gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu ve deney grubu. Deney grubuna (20 katılımcı) taekwondo çalışmalarının yanı sıra on iki hafta süresince haftada bir gün altmış dakikalık life kinetik antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna (20 katılımcı) ise taekwondo çalışmalarına ek olarak altmış dakika taekwondo antrenmanlarına devam edecek şekilde bir çalışma programı uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının dikkat, reaksiyon süresi ve zihinsel dayanıklılık puanları on iki haftalık life kinetik programı başlamadan önce ve program bittikten sonra ilk antrenman öncesi ölçülmüştür. Araştırmada veri toplamak için“D2 Dikkat Testi'', ”Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri“ ve ”Ahtapot'' aleti kullanılmıştır. Katılımcıların, dikkatlerini belirlemek için“D2 Dikkat Testi'', reaksiyon süresini belirlemek için ”Ahtapot'' aleti kullanılmıştır. Sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeyini ölçmek için de“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”nden yararlanılmıştır. Ölçümler ön test ve son test olarak alınmıştır. Araştırmada dikkat, reaksiyon süresi ve sporda zihinsel dayanıklılık değişken olarak ele alınmıştır. Life kinetiğin bu değişkenler üzerinde bir etkisinin olup olmadığını araştırmak için, ikili karşılaştırmaları (ön test-son test)“eşleştirilmiş ve t-testi”ile analiz edilmiştir. Deney grubu ve kontrol grubu arasındaki karşılaştırmalarda“iki bağımsız örneklem t-testi”kullanılmıştır. Uygulanan life kinetik egzersizleri sonucunda dikkat testin alt boyutlarından olan; İşaretlenmiş Toplam Madde Sayısı (TN) puan türü, İşaretlenmiş Toplam Madde Sayısı-Ham Hata Puanı (TN-E) puan türü, Konsantrasyon Performansı (CP) puan türü ve reaksiyon süresi puan türlerinde deney grubu son test ve ön test ölçümleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Zihinsel dayanıklılık deney grubu son test ve ön test ölçümleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. TN puan türü, TN-E puan türü ve reaksiyon süresi puan türlerinde son teste göre kontrol ve deney grubu ölçümleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. CP puan türü ve zihinsel dayanıklılık puan türlerinde son teste göre kontrol ve deney grubu ölçümleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Son test dikkat testin alt boyutlarından TN ve TN-E puan türündeki sonuçlar incelendiğinde; life kinetiğin uygulandığı deney grubun aritmetik ortalaması kontrol grubuna göre yüksek görülmüştür. Son test reaksiyon süresi sonuçları incelendiğinde; life kinetik antrenmanlarının uygulandığı deney grubunun kontrol grubuna göre reaksiyon süresinin aritmetik ortalamasının azaldığı ve reaksiyon süresinin geliştiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonucuna göre, on iki haftalık life kinetik egzersizlerinin sporcuların dikkat ve reaksiyon süresi üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak life kinetik antrenmanlarının sporcuların zihinsel dayanıklılık üzerinde etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of life Kinetics training on the attention, reaction time and mental endurance of athletes. The study included 40 licensed taekwondo athletes (17 female, 23 male) aged 9-16 who are active within the Kırşehir Provincial Directorate of Youth and Sports. This research is an experimental study that investigates the effects of twelve week life kinetics exercise programs on attention, reaction time, and mental endurance. Taekwondo athletes were divided into two groups: Experimental and control groups. The experimental group (20 participants) received a life kinetics training program for sixty minutes once a week in addition to their taekwondo training for twelve weeks. The control group (20 participants) received a study program in which they continued with 60 minutes of taekwondo training in addition to their regular taekwondo exercises. The attention, reaction time, and mental endurance scores of the experimental and control groups were measured before the first training before the start of the twelve week life kinetics program and before the first training after the program was completed. The“D2 Attention Test”, the“Mental Toughness Inventory in Sports”and the“Octopus”device were used to collect data in the study. The“D2 Attention Test”was used to determine the attention of the participants, the“Octopus”device was used to determine reaction time. The“Mental Toughness Inventory in Sport”was used to determime the mental toughness level of athletes. Measurements were taken before the study (pre-test) and after the study (post-test). Attention, reaction time, and mental endurance in sports were taken as variables in the study. To investigate whether life kinetics had an effect on these variables, paired comparisons (pre-test-post-test) were analyzed with the“paired sample t-test”. The“independent sample t-test”was used for comparisons between the experimental and control groups. As a result of the life kinetic exercises, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group in the Total Number of Marked Items (TN) score type, Total Number of Marked Items – Raw Score (TN-E) score type, Concentration Performance (CP) score type and Reaction Time score types, which are sub-dimensions of the attention test. No statistically significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group in the mental endurance test. A statistically significant difference was found between the experimental and control group scores in the TN score type, TN-E score type, and Reaction Time score type compared to the post-test scores. No statistically significant difference was found between the scores of the experimental and control groups in CP score type and mental endurance score types according to the post-test. When the results of the TN and TN-E score types in the sub-dimensions of the attention test were examined in the post-test, the arithmetic mean of the experimental group, where life kinetics was applied, was found to be higher than the control group. When the post-test results of the reaction time were examined, it was observed that the arithmetic mean of reaction time decreased, and the reaction time improved in the experimental group where life kinetics training was applied compared to the control group. As a result of our research, it was concluded that twelve weeks of life kinetic exercises had a positive effect on the attention and reaction time of athletes. However, the effect of life kinetic training on athletes' mental endurance was not observed.