Temporomandibular eklem eminens açısının farklı yaş gruplarına göre gösterdiği değişikliğin incelenmesi
Examining the change in tme eminence angle according to different age groups
- Tez No: 838230
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH DİYARBAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Temporomandibular eklemin kranial bileşenindeki morfolojik değişikliklerin, yaşlanma ve diş kayıpları ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmak amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Hastalar yaş ve dişsizlik durumlarına göre 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de 18-35 yaş arası oklüzal desteği bulunan 25 hasta, Grup 2'de 36-60 yaş arası ODB 25 hasta, Grup 3 de 60 yaş üzeri ODB 25 hasta ve Grup 4 de oklüzyon desteğini kaybetmiş 60 yaş üzeri 25 hastaya ait OPTG'ler üzerinde Frankfort horizontal düzlemi ve AE eğimi çizilerek, aralarındaki açı ölçülmüş ve değerlerin gruplar arasında gösterdiği farklılıklar incelenmiştir. Bulgular: Elde edilen verilerde yaş ile AE açısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak Grup 4 hastalarında diğer gruplar ile istatistiksel anlamlı fark görülmüştür. Sonuç: Grup 4 hastalarda diğer gruplara göre anlamlı bir fark olması nedeniyle AE açısının yaştan ziyade dişsizlikle ilgisi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate whether morphological changes in the cranial component of the temporomandibular joint are associated with aging and tooth loss. Material and Method: The patients were divided into 4 groups according to their age and edentulous status. In Group 1: 25 patients with Occlusal Support between the ages of 18-35, Group 2: 25 patients with Occlusal Support between the ages of 36-60, Group 3: 25 patients with Occlusal Support over the age of 60, and Group 4: 25 patients over 60 years of age who lost occlusal support. Frankfort horizontal plane and AE slope were drawn on the OPTGs, the angle between was measured and the differences between the groups were examined. Results: No significant relationship was found between age and AE angle. However, a statistically significant difference was observed in Group 4 patients with the other groups. Conclusion: Since there was a significant difference in group 4 patients compared to other groups, it was concluded that AE angle might be related to edentulousness rather than age.