Hemşirelerde kültürel zekâ ve kültürel duyarlılık arasındaki ilişki
The relationship between cultural intelligence and cultural sensitivity in nurses
  1. Tez No: 838236
  2. Yazar: İPEK NUR ÖRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma hemşirelerde kültürel zekâ ve kültürel duyarlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yürütüldüğü tarihlerde Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde görev yapan 700 hemşire oluştururken örneklemini araştırmaya katılımı kabul eden ve tüm soruları yanıtlayan 297 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, Kültürel Zekâ Ölçeği ve Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Bonferroni Posthoc testi, Kruskal Wallis H testi, Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Spearman's Korelasyon analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; hemşirelerin Kültürel Zekâ Ölçeğinin toplamından aldıkları puanların ortalaması 101,18 ± 17,37, Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeğinin toplamından aldıkları puanların ortalaması 100,03 ± 10,61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is conducted as a descriptive and correlational tool to determine the relationship between cultural intelligence and cultural sensitivity in nurses. The research takes place at“Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital”during the period of January through April 2023. The universe of the research consists of 700 active-duty nurses at“Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital”during the study period , while the sample comprises of 297 nurses who accept to participate in the research and answer all questions. In the study, data are gathered through three forms such as a personal information form, Cultural Intelligence Scale, and Intercultural Sensitivity Scale, using in-person interviews. For the data analysis of the research, Mann-Whitney U test, Bonferroni Posthoc test, Kruskal-Wallis H test, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Spearman's Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis, Multiple Linear Regression Analysis are used. Ethical committee approval and institutional permission are obtained in order to conduct the research. According to the findings of the research, the mean score for nurses on the Cultural Intelligence Scale total is 101.18 ± 17.37, while the mean score on the Intercultural Sensitivity Scale total is 100.03 ± 10.61.