Obstrüktif uyku apne sendromuna sahip hastalarda, kraniofasiyal ve havayolu anatomisinin lateral kafa grafisi ile incelenmesi
Examination of craniofacial and airway anatomy by lateral cranial radiography in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 838242
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH DİYARBAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma PSG ile doğrulanmış OUAS hastaları ile OUAS teşhisi koyulmamış basit horlama hastalarından oluşan bir popülasyonda, lateral kafa grafilerine dayanan ÜHY anatomik özellikleri ve AHİ arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız 42'si kadın, 68'i erkek 110 hastaya ait veriler üzerinde retrospektif bir çalışma şeklinde planlanmıştır. İlk etapta hasta popülasyonu iki gruba ayrılmıştır. İlk grup AHİ5 olan hastalardan oluşmaktaydı. Bu iki grup arasında ayakta ve supin pozisyondaki anatomik değişiklikler kıyaslanmıştır. İkinci etapta hastalar AHİ değerlerine göre; basit horlama grubu, hafif OUAS grubu, orta dereceli OUAS grubu, şiddetli OUAS grubu olmak üzere dört gruba ayrılıp lateral kafa grafilerinde ölçülen tüm değerler bu gruplar arasında kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda kontrol grubuna göre OUAS'lı grupta yaş ortalaması anlamlı derecede yüksekti. Ayakta ve supin pozisyonda iki grupta da özellikle oropharynx genişliğinde anlamlı derecede azalma görülmüştür. Ayrıca supin pozisyonda hyoid kemiğin mandibular düzleme olan mesafesi azalmıştır. Yine OUAS'lı hastalarda YDU supin pozisyonda anlamlı derecede artmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümüne göre OHB değeri, kontrol grubu ile diğer tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. YDU değeri, kontrol grubunda diğer OUAS'lı gruplara göre azdı. Sonuç: Çalışmamız; OUAS'ın teşhisinde ve tedavisinde yönlendirici nitelikte bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın; daha geniş bir hasta popülasyonunda, VKİ gibi ek parametrelerle ve uyku endoskopisi gibi tekniklerle desteklenmesi daha güvenilir sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the relationship between UPPP anatomical features based on lateral cephalometric radiographs and AHI scores in a population consisting of patients confirmed with OSAS and simple snoring patients without OSAS diagnosis Material and Method: Our study was designed as a retrospective study on data from 110 patients, with 42 females and 68 males. Initially, the patient population was divided in to two groups. The first group consisted of simple snoring patients with AHI5. Anatomical changes in the upright and supine positions were compared between these two groups. In the second stage, patients were divided in to four groups based on their AHI values: simple snoring group, mild OSAS group, moderate OSAS group, and severe OSAS group. All measurements taken from lateral cephalometric radiographs were compared among these groups. Results: As a result of our study, the mean age in the OSAS group was significantly higher compared to the control group. Both groups showed a significant decrease in oropharyngeal width, especially in the upright and supine positions. Additionally, in the supine position, there was a decrease in the distance between the hyoid bone and the mandibular plane in both groups. Furthermore, the Oropharyngeal Height (OHB) values showed a statistically significant difference between the control group and all other groups according to the second part of our study. The value of the distance between the hyoid bone and the uvula (YDU) was lower in the control group compared to the other OSAS groups Conclusion: Our study provides guiding information in the diagnosis and treatment of OSAS. to obtain more reliable results, further research involving a larger patient population and additional parameters such as BMI and techniques like sleep endoscopy may be necessary