İkinci servikal vertebranın bilgisayarlı tomografi (BT) ile elde edilen antropometrik ölçümleriyle cinsiyet, yaş ve boy tahmini
Sex, age and height estimation using anthropometric measurements of second cervikal vertebra from computed tomography scanning
- Tez No: 838248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BALANDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kimliklendirme çalışmalarında cinsiyet, yaş ve boy tespiti ile biyolojik profil oluşturulur. Bunun için pelvis, kafatası, uzun kemikler vb. tercih edilse de bulunamadığı ya da incelenmelerinin zor olduğu hallerde vertebra kemiklerinden de yararlanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; atipik özellikleri sebebiyle tanınırlığı ve farklığı bilinen ikinci servikal vertebranın Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülerinden elde edilecek antropometrik ölçümlerini kullanarak, cinsiyet, yaş ve boy tahmini yaparak bu konuya katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine çeşitli sebeplerle başvurmuş 20-50 yaş arası, 187'si erkeğe, 113'ü kadına ait 300 BT görüntülemesi kullanılmıştır. Elde edilen görüntülerden ikinci servikal vertebranın 9 farklı parametresi ölçülmüştür. Tüm değişkenler standartlaştırılıp cinsiyet, yaş ve boy değişkeni kısmi en küçük kareler diskriminant analiz modeli ile sınıflandırılmıştır. Analizler her üç bağımsız değişken için modellenerek, açıklayan değişkenlerle ayrı ayrı denklemler üretilmiştir. Bulgular: Olguların 187'si (%62) erkek ve 113'ü (%38) kadınlardan oluşmuştur. Olguların yaş ortalaması 37.95±14,31 olarak bulunmuştur. Değerlendirilen tüm parametrelerin erkeklerde kadınlara göre daha büyük olduğu görülmüştür. Cinsiyet tahmininde; en dimorfik parametrenin %76,7 doğruluk oranı ile MAG (Maksimum axis uzunluğu) olduğu, bunu %76 ile MSU (Maksimum sagittal uzunluğu), %74,3 ile KSÇ (Korpus sagittal çapı) ve SFM (Superior fasetler arası genişlik), %72,7 ile MDY (Maksimum dens yüksekliği) ve %72,3 ile KTÇ'nin (Korpus transvers çapı) takip ettiği, en az dimorfik özellik gösterenlerinse %62,7 ile DTÇ (Dens transvers uzunluğu) ve %67,7 ile DSÇ (Dens sagittal uzunluğu) olduğu saptanmıştır. Yaş tahmininde SFM, DTÇ, FVG (Foramen vertebra genişliği), KSÇ ve KTÇ değişkenleri önemli ayırt edici değişkenler olduğu saptanmıştır. Boy tahmininde SFM, MSU ve MDY'nin önemli ayırt edici değişkenler olduğu saptanmıştır. Değerlendirilen tüm parametrelerin erkeklerde kadınlara göre daha büyük olduğu görülmüştür. Kurulan fonksiyonlarla cinsiyet tahmininde %85,7, yaş tahmininde %72,7, boy tahmininde %54,1 başarı oranı hesaplanmıştır. Sonuç: Çalışmamıza göre; Türk nüfusunda ikinci servikal vertebranın metrik ölçümleriyle cinsiyet tahmininde yüksek güvenirlilik sağlamaktadır. Fakat yaş ve boy tahmininde yüksek güvenirlilik elde edilememektedir. Gelecekte daha geniş örneklemelerle, farklı popülasyonlarda ve farklı parametrelerle yapılacak çalışmalarla daha yüksek doğrulukla tahminler yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The establishment of a biological profile in forensic investigations often necessitates the determination of sex, age, and stature. While the pelvis, cranium, and long bones are typically utilized for this purpose, vertebrae can serve as a valuable alternative when these are unavailable or challenging to examine. This study aims to contribute to this field by leveraging anthropometric measurements derived from Computerized Tomography (CT) scans of the second cervical vertebra, a bone recognized for its distinct and atypical characteristics, to estimate sex, age, and stature. Materials and Methods: The study employed CT scans of 300 individuals, comprising 187 males and 113 females aged between 20 and 50, who sought medical attention at Gülhane Training and Research Hospital for various reasons. Nine distinct parameters of the second cervical vertebra were measured from the acquired images. All variables were standardized and classified using the partial least squares discriminant analysis model for sex, age, and stature variables. Analyses were modeled for each of the three independent variables, generating separate equations with the explanatory variables. Results: The sample consisted of 187 (62%) males and 113 (38%) females. The mean age of the subjects was 37.95±14.31. All evaluated parameters were observed to be larger in males than in females. In sex estimation, the most dimorphic parameter was the Maximum Axis Length (MAG) with an accuracy rate of 76.7%, followed by Maximum Sagittal Length (MSU) with 76%, Corpus Sagittal Diameter (KSÇ) and Width Between Superior Facets (SFM) with 74.3%, Maximum Dens Height (MDY) with 72.7%, and Corpus Transverse Diameter (KTÇ) with 72.3%. The least dimorphic features were Dens Transverse Length (DTÇ) with 62.7% and Dens Sagittal Length (DSÇ) with 67.7%. In age estimation, SFM, DTÇ, Foramen Vertebra Width (FVG), KSÇ, and KTÇ variables were identified as significant discriminative variables. In stature estimation, SFM, MSU, and MDY were found to be significant discriminative variables. The success rate was calculated as 85.7% in sex estimation, 72.7% in age estimation, and 54.1% in stature estimation using the established functions. Conclusion: The findings suggest that in the Turkish population, the metric measurements of the second cervical vertebra provide a high degree of reliability in sex estimation. However, the reliability of age and stature estimation remains less robust. Future research involving larger samples, different populations, and additional parameters may yield more accurate estimations.