Computer aided design and cost analysis of heat exchangers
Bilgisayar destekli ısı eşanjörü dizaynı ve fiyat analizi
- Tez No: 83825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Isıtma ve soğutma sanayinin ürünlerinin en önemli yan mamulü Isı Eşanjörüdür. Isı Eşanjörleri büyük Mimlendirme santrallerinden, en basit donduruculara kadar değişik amaç ve değişik boyutlarda ve farklı geometriler de kullanıla bilmektedir. Bu nedenle üretim ve ürün yelpazesi çok çeşitlidir. Bu projenin amacı kapsamlı bir paket program hazırlayarak Alüminyum kanatlı bakır borulu ısı eşanjörlerinin kapasite hesabından, dizaynına ve fiyat analizine kadar gerekli olan mühendislik çalışmalarının bilgisayar destekli olarak yapılmasıdır. Siparişin alınmasından, teklifin hazırlanmasına kadar gerekli bütün çalışma bu program sayesinde tek elden yürütülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heat exchangers are the most important semi product of the heating and cooling industry. It is known that heat exchangers are used for different purposes and in different sizes and geometry from huge conditioning centrals to the simplest coolers. For this reason production and spectrum of products is very wide. The aim of this project is to prepare an extensive package program and realize with computer aid the work from the capacity calculation of heat exchangers with aluminum fins and copper pipes to analyses of design and prize and other engineering works. By the help of this program and all studies, from the time of taking the order till making it ready, can be made at one hand