Mukabele spektrumlarının hesap yöntemi
Calculation methods of response spectra
  1. Tez No: 83824
  2. Yazar: ALİ HAYDARGARİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yatay yüklerden olan deprem yükleri, zeminin deprem esnasında titreşmesi sonucu yapıda meydana gelen atalet kuvvetlerini oluşturur. Bu kuvvetlerin büyüklüğü yapının sönüm oranına göre enerji yutabilme özelliğine bağlı olarak değişir. Bu çalışmada da yatay yüklerin bu özelliğinden yararlanarak deprem sırasında elde edilen yer ivmelerine karşı mevcut yapının bunlara gösterdiği mukabele kuvvetlerini hesaplamak için“Modal Analiz”yöntemlerini kullanarak kıyaslanmış BASIC bilgisayar dili ile program yapılmıştır. Elde edilen datalarla grafikler çizilmiştir. Çizilen bu grafiklerle Adana-Misis depreminin“Mukabele Spektrumlan”elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seismic loads which results from Lateral Loads, as a results of its vibration, at the time of earthquake inertia forces will occur in the structure. The magnitude of these forces depends on damping Factor of that structure which respects to the ability of decreasing of seismic energy. In this study, we will benifit from above property of the lateral loads by using recorded seismic accelerations to obtain response spectral of any structure. By using BASIC language computer program, accelerations, velocities and displasmens of structure will be obtaind as a response spectral, by taking Adana- Misis earthquake as an example of our study.