Recommendation systems in healthcare environments
Sağlık ortamlarında öneri sistemleri
  1. Tez No: 838292
  2. Yazar: OKTAY KARIMIVAHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde tıbbi bilgilerin büyük miktarda olması, hastalar hakkında karar verme konusunda uzmanların işini zorlaştırmıştır. Bu durumda kullanıcıların ve tıp profesyonellerinin sağlık ve tıp alanında daha yararlı ve doğru kararlar almasına yardımcı olmak için sağlık alanında öneri sistemlerinin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemlerin uygulamalarından biri de tıp bilimleri alanında olup, doktor seçimi, hastalığın tedavisi için doğru ilacın önerilmesi, doğru diyetin önerilmesi, hastanın durumunun tahmin edilmesi, hastaya doğru fiziksel aktivitenin önerilmesi gibi kavramlardır. Hasta bu alandaki en önemli unsurlardan biri olabilir. Tavsiye sistemlerinin amacı, müşterilerin ilgi ve tercihlerine uygun öğeleri seçerek birikmiş bilgi sorununu çözmektir. Son yıllarda sağlık alanında öneri sistemleri birçok sağlık sorununa çözüm olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the large amount of medical information has made the work of specialists in making decisions about patients difficult. In this situation, the use of recommender systems in the field of health care is needed to help users and medical professionals in making useful and more accurate decisions in the field of health and medicine. One of the applications of these systems is in the field of medical sciences, and concepts such as choosing a doctor, recommending the right medicine to treat the disease, suggesting the right diet, predicting the patient's condition, and recommending the right physical activity for the patient can be some of the most important aspects in this field. The goal of recommender systems is to solve the problem of accumulated information by selecting items that match the interests and preferences of customers. In recent years, recommender systems in the field of healthcare as a solution for many health problems are considered.