Volatile organic compounds (VOCs) measurements in industrial emissions and ambient air in İzmir
İzmir'de dış hava ve endüstriyel emisyonlarda VOC (uçucu organik karbon bileşiklerinin) ölçülmesi
- Tez No: 83831
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, izmir ili içerisinde seçilmiş olan örnekleme noktalarında aktif örnekleme metoduyla hava örnekleri alınmıştır. Alınan hava örneklerinde uçucu organik karbonlardan (VOCs), Benzen, toluen, ethylbenzen, m,p,o-ksilen, 1,3,5 ve 1,2,4-trimetilbenzene bileşiklerinin (BTX) varlığı araştırılmıştır. Örneklerin laboratuar analizleri gaz kromatografisi metoduyla Almanya, Stuttgart Üniversitesi, Hava Kirliliği laboratuarlarında gerçekleştirilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve alınan sonuçlar birbirleriyle ilişkilendirilmiş ve dünyadaki diğer büyük şehirlerde bu alanda tespit edilmiş olan hava kirliliği verileriyle karşılaştınlmıştır. Bu tespit ve karşılaştırmalar sonucunda İzmir' deki BTX konsantrasyonunun oldukça yüksek oranlarda olduğu ve bu kirliliğin büyük oranda meteorolojik koşullar, taşıt cinsleri, kullanılan yakıt tipleri ile de ilişkili olarak kontrolsuz taşıt trafiğinden kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some of the volatile organic compounds as hazardous air pollutants' measurements were carried out in this study in the year of 1998. BTX parameters of volatile organic such as Benzene, toluene, m,p-xylene, o-xylene, etylbenzene substances were identified and quantified from the ambient air samples. In this study, sampling and analyzing of the VOCs, mainly BTX (Benzene, toluene, ethylbenzene, 1,3,5- and 1,2,4- trimethylbenzene, m-, p- and o-xylene compounds) were detected, from selected several higly crowded places in the city İzmir. And these concentrations were compared to the other large metropolitan cities around the world.. A high amount of VOC emissions in İzmir is from the pollution's emitted by motor vehicles. And it is also effected by the fuel type, vehicle type and age, traffic flow, road and environmental conditions And according to the results, which were found, It can be said that, analyzed VOC concentrations are higher than other large cities in the world. Especially, it is not comparable to the European cities. At each sampling day, day and night time samples were collected and compared each other. Volatile organic compounds' concentrations showed a variation by the time and place where the sampling had been done. The volatile organic compound values are not comparable to the large cities like İzmir around the world. Relatively high values measured during this study.