Mesane kanseri olan turt yapılan vakalarda ilk idrarda bakılan miRNA düzeyleri ve MD-Anderson mesane tümörü histopatolojik sınıflaması arasında korrelasyon var mı?
Is there a correlation between miRNA levels observed in the first void urine of patients with bladder cancer whom are undergoing turbt and the MD-Anderson bladder tumor histopathological classification?
  1. Tez No: 838313
  2. Yazar: SAMİ BERK ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnvaziv ürotelyal karsinom (UC), tümör hücresinin omik ve immün imza profiline göre yakın zamanda belirlenen sınıflama sistemi ile kategorize edilmiş olan önemli bir sağlık sorunudur. Bu alt tipler farklı prognostik özlliklere sahiptir ve bu tiplerin farklı tedavi yanıtları mevcuttur. Subtiplerin erken ve doğru bir şekilde saptanması, optimal hastalık yönetimi açısından kritik önem taşımaktadır. Çalışmamızda, idrarda cell free mikroRNA'larının (miRNA'lar) UC alt tipleri için öngörücü biyobelirteçler olarak kullanılabilme potansiyeli değerlendirmektedir. miRNA-93, miRNA-191 ve miRNA-31'in invaziv ürotelyal karsinom alt tipini belirleme kabiliyetini araştırmaktayız. Real-Time Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) kullanarak, bu miRNA'ların ekspresyon seviyelerini, yakın zamanda UC tanısı alan 49 hastanın idrar örneklerinde ölçtük. Parametrik ve non parametrik analizler ile birlikte lojistik regresyon analizleri, bu miRNA'ların UC'un alt tiplerine ait immun boyanımla olan ilişkilerini değerlendirmek için yapıldı. Sonuç olarak; miRNA-93'ün bazal immun markerları ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ve miRNA-191'in luminal immun markerları ile ilişkili olduğunu bulguladık. Ayrıca miRNA-93, güçlü bir bazal belirteç olan CK5/6 ekspresyonunu belirlemede regresyon eğrisinde (AUC) 0.928 gibi yüksek bir değerle; belirgin prediktif kabiliyet gösterdi. Bulgularımız ışığında, idrarda cell free miRNA-93 ve miRNA-191 panelinin, UC alt tiplerinin ve immün boyanım patternlerinin tahmininde umut verici, invaziv olmayan biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini bulguladık. Bu belirteçlerin klinik kullanımını doğrulamak için daha büyük örneklemli validasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Invasive urothelial carcinoma (UC) is a significant health concern with recently identified subtypes according to tumor cell's omic and immune signature profile recently; which express different prognoses and therapeutic responses. Early and accurate prediction of these subtypes is crucial for optimal patient management. Our study evaluates the potential of cell-free urine microRNAs (miRNAs) as predictive biomarkers for (UC) subtypes. In particular, we investigate the prediction power of miRNA-93, miRNA-191, and miRNA-31. Using quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR), we quantified the expression levels of these miRNAs in the cell-free urine samples of 49 patients recently diagnosed with (UC). Parametric and non parametric analyses alongside univariate logistic regression were performed to assess the associations of these miRNAs with the immune profiles of the subtypes of (UC). Our results showed that miRNA-93 is significantly associated with the basal immune marker staining and miRNA-191 is related to the luminal immune marker staining. miRNA-93 particularly demonstrated high predictive power for determining the expression of CK5/6 which is a strong basal marker with an area under the receiver operating characteristic curve (AUC) of 0.928. Our findings suggest that the panel of cell-free urine miRNA-93, miRNA-191 can serve as promising non-invasive biomarkers for the prediction of (UC) subtypes and staining patterns, furthermore, aiding in the personalized management of patients with invasive urothelial carcinoma. Further studies with larger sample sizes and external validation are necessary to confirm the clinical utility of these markers.