Sanallaştırma ve YTA teknolojilerine dayalı video iletimi
Video transmission based on virtualization and SDN technologies
  1. Tez No: 838328
  2. Yazar: MUSTAFA TÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzün ileri ağ teknolojileri, Yazılım Tanımlı Ağlar (YTA) ve Ağ Fonksiyonlarının Sanallaştırılması (NFV) gibi yenilikçi yöntemlerle desteklenmektedir. Bu teknolojiler, internet uygulamalarını daha özelleştirilebilir ve esnek bir yapıya kavuşturarak, özellikle kaynak ihtiyaçlarının sürekli arttığı multimedya uygulamaları için büyük bir önem taşımaktadır. Artan video akışı talepleri, kullanıcılara üst düzey bir Kalite Deneyimi (QoE) sunmak için ağların yeni teknolojilere adaptasyonunu zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, YTA ve NFV teknolojilerinin Büyük Paket Protokolü (BPP) ile nasıl kullanılabileceği ve son dönemdeki ağ teknolojileriyle nasıl uyum sağlayabileceği ele alınmaktadır. Video iletiminin performansını artırmak için YTA, NFV ve BPP kavramlarının bir araya getirilerek optimize edilmesine dair yenilikçi bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu amaçla video akışlandırma ihtiyaçlarına cevap veren yeni BPP paket yapıları sunulmuştur. Ayrıca, YTA denetleyicisinin yönetimindeki bir ağda, ağ içi kalite adaptasyonu yapısı ve kenar ağda sanallaştırılmış BPP işlevlerini video iletimi için kullanan bir mimari önerilmektedir. Deneysel sonuçlar, kenar ağlarda ağ içi kalite adaptasyonunun uygulanmasının ve sanallaştırılmış BPP işlevinin kullanılmasının ölçeklenebilirlik ve kullanıcı deneyiminde gözle görülür bir iyileşme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today's advanced network technologies are supported by innovative methods such as Software-Defined Networks (SDN) and Network Function Virtualization (NFV). These technologies, by making internet applications more customizable and flexible, hold significant importance especially for multimedia applications where resource requirements are continuously increasing. Increasing video streaming demands necessitate the adaptation of networks to new technologies to deliver a high level of Quality Experience (QoE) to users. In this thesis, how SDN and NFV technologies can be used with the Big Packet Protocol (BPP) and how they can be compatible with recent network technologies are handled. An innovative approach is presented to combine and optimize the concepts of SDN, NFV and BPP to improve the performance of video transmission. For this purpose, new BPP package structures that respond to video streaming needs are presented. Besides, an architecture that uses in-network quality adaptation structure and virtualized BPP functions in the edge network for video transmission in a network managed by the SDN controller is proposed. Experimental results demonstrate that the application of in-network quality adaptation at the edge and the use of virtualized BPP functions provides a noticable improvement in scalability and user experience.