Süt ineklerinde postpartum ilk 21 günde endometriyal sitoloji değişimleri ile uterus involüsyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between endometrial cytology changes and uterine involution in the first 21 days postpartum in uterine cows
- Tez No: 838329
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REHA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan araştırmada, süt ineklerinde postpartum ilk 21 gün endometriyal sitoloji yöntemi ile lökosit oranlarının ve kan serum BHBA ve NEFA değerlerinin değişimini ve varsa birbirleri ile ilişkisini ortaya koymak ayrıca ultrasonografik olarak uterus ve serviksin involüsyon süreci değerlendirildi. Araştırmada kullanılan hayvan materyali 20 adet sağlıklı, doğum yapmış, postpartum ve metabolik hastalığa yakalanmamış ineklerden oluşturuldu. Çalışmaya alınan ineklerin VKS değerleri 3 ve 3'ten büyük ve 4'ten küçük olmasına dikkat edildi. Doğum yapan ineklere postpartum 1, 7, 14 ve 21. günlerde ultrasonografik muayene, kuyruk venasından kan alma işlemi ve sitoband yöntemi ile endometriyal örnek alım işlemi gerçekleştirildi. Ultrasonografik muayenede endometriyal kalınlık, serviks çapı ve kornu uteri çapları ölçüldü ve kayıt altına alındı. Kuyruk venasından alınan kan örneklerinden serum çıkartıldı ve Üre, AST, GGT, Glu, TP, Alb, Ca, Chol, Trig, Mg, Phos, BHBA ve NEFA değerlerine bakıldı. Alınan endometriyal örnekler ise lam üzerine yayma yapılarak lama aktarıldı ve PMNL'lerin sayımını yapmak amacıyla Papanicolaou yöntemi ile boyama işlemi gerçekleştirildi. Mikroskop altında her bir preparatta 200 hücre sayıldı ve sayılan hücrelerin yüzde olarak değerleri hesaplandı ve kayıt altına alındı. Postpartum 1, 7, 14 ve 21.
Özet (Çeviri)
İn the conducted research, the changes in leukocyte ratios using the endometrial cytology method, as well as the variations in serum BHBA and NEFA values in dairy cows during the first 21 days postpartum, were investigated. Additionally, the relationship between these parameters was examined, and the involution process of the uterus and cervix was assessed using ultrasonography. The study used a sample of 20 healthy cows that had given birth andDuring the research, postpartum cows were subjected to ultrasonographic examinations, blood sampling from the tail vein, and endometrial sample collection through the cytoband method on the postpartum 1st, 7th, 14th, and 21st days. Ultrasonographic measurements included endometrial thickness, cervical diameter, and diameter of the uterine horn, which were recorded. Blood samples collected from the tail vein were used to obtain serum, and various parameters such as Urea, AST, GGT, Glucose (Glu), Total Protein (TP), Albumin (Alb), Calcium (Ca), Cholesterol (Chol), Triglycerides (Trig), Magnesium (Mg), Phosphorus (Phos), BHBA, and NEFA values were analyzed.The endometrial samples were smeared onto slides and stained with the Papanicolaou method to count PMNL cells. For each slide, 200 cells were counted under a microscope, and the percentage values of the counted cells were calculated and recorded.