Ankilozan spondilitli hastalarda hastalık aktivitesi yorgunluk ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease activity, fatigue, and quality of life in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 838330
  2. Yazar: BAHTİYAR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma Ankilozan Spondilit (AS) tanısıyla başvuran hastalarda hastalık aktivitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak, Kasım 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında yapılan çalışmaya 274 hasta dahil edildi. Hastaların tanıtıcı bilgileri (Veri Toplama Formu), hastalık aktivitesi (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi-BASDAİ), fonksiyonel durum (Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi-BASFİ), yaşam kalitesi (Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi İndeksi) ve yorgunluk (Yorgunluk Şiddet Ölçeği) düzeyleri değerlendirildi. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatiksel yöntemler, Student's t testi ve Pearson Ki-kare testi kullanıldı. İki sürekli değişkenin karşılaştırılmasında Pearson Korelasyon Katsayısı ® kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 41,23±9,85 yıl olup, %55,1'i kadındır. Hastalık süresi 10,24±9,48 yıl ve tanı yaşı 32,07±10,84 yıldır. Hastaların BASDAİ puanı 5,82±2,10 ve aktif (BASDAİ ≥4) hastalık oranı %81,8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between disease activity, fatigue, and quality of life in patients admitted with the diagnosis of Ankylosing Spondylitis (AS). Material and Methods: This descriptive study was included 274 participants between November 2022 and June 2023. The participants' sociodemographic information (Data Collection Form), disease activity (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index-BASDAİ), functional status (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index- BASFİ), quality of life (Ankylosing Spondylitis Quality of Life Index) and fatigue (Fatigue Severity Scale) levels were evaluated. Descriptive statistics, Stundet's t test and Pearson Chi-square test were used in data analysis. The Pearson r Correlation Coefficient ® was used to compare two continuous variables. Results: The mean age of the patients was 41,23±9,85 years and 55,1% were women. Disease duration was 10,24±9,48 and age at diagnosis was 32,07±10,84. The BASDAI score of the patients was 5,82±2,10, and the rate of active (BASDAI ≥4) disease was 81,8%.