Effect of spring stiffness and spring position on the dynamic stability of cantilever, non-uniform cross-sectioned, timoshenko beams subjected to periodic axial loading
Periyodik eksenel yük altındaki ankastre değişken kesitli timoshenko çubuğunun statik ve dinamik stabilitesine elastik mesnetin özelliklerinin ve konumunun etkileri
  1. Tez No: 83835
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, periyodik eksenel yük altındaki ankastre, elastik mesnetli non uniform bir çubukta elastik mesnetin özelliklerinin ve konumunun, çubuğun statik ve dinamik stabilitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çubuk, Timoshenko beam kabul edilerek Narayanaswami ve Adelman tarafından geliştirilen dört sebestlik dereceli, basamak-sonlu elemanla modenlenmiştir. Langrange denkleminde, elde edilen enerji ifadeleri kullanılarak, Mathieu-Hill tipindeki hareket denklemi oluşturulmuştur. Çubuğun karasız davranacağı frekanslar için Bolotin'in yaklaşımı kullanılmıştır. Ayrıca bu çalışmada sonlu elemanlar metodunun yanı sıra Transfer matris metodu da kullanılarak iki metodun verdiği sonuçlar karşılaştırılmış ve birbirine yakın sonuçlar bulunmuştur. Çubuğun kesiti 6 farklı değişik şekilde alınıp, elastik mesnetin konumu, yayların (lineer ve burulma) özelliklerinin değişimi ve kesitin boyca değişiminin, statik ve dinamik stabiliteye üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Bu çalışmanın bilgisayar programlan MATLAB 5. 1 'de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of spring stiffiiess and spring position on the static and dynamic stability of cantilever, non-uniform cross-sectioned, Timoshenko beams subjected to periodic axial loading are examined. The beam modeled, the Timoshenko beam, is a four degrees of freedom finite element developed by Narayanaswami and Adelman. Using energy expressions in conjunction with Bolotin's approach, the study is carried out employing various disturbing frequency ranges in which the beam is to be unstable. In addition to the Finite Element Method, the Transfer Matrix Method is also used. The results obtained by using two different methods are compared and very good agreement is found. The effect of stiffness of elastic supports having linear translation spring and torsional spring, position of elastic support and variations of length and cross-sectioned for six different types of beam on the static and dynamic stability is investigated. The results of this investigation are given in the tables and graphics. The MATLAB 5.1 computer program was used in this study.