Lojistik sektöründe departman bazlı dijital skor hesaplama: Örnek olay çalışması
Department-based digital score calculation in the logistics sector: Case study
- Tez No: 838359
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özellikle son birkaç yılda e-ticaretin hızlı büyümesiyle, farklı ülkeler ve kuruluşların lojistik ihtiyacı ve kullanımı artmıştır. Bu durum lojistik zincirinin karmaşıklık düzeyini de beraberinde getirmiştir. Bu karmaşıklık seviyesini azaltmak için lojistik şirketleri süreçlerine daha fazla Endüstri 4.0 teknolojilerini entegre ederek, esnekliğini arttırmaya, süreçlerini otomatize etmeye, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini arttırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de ve Dünya'da dijitalleşmeye oldukça önem veren ve bu konuda adımlar atan bir lojistik firması departmanlarının dijital skorları hesaplanmıştır. Çalışmam beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmam ile ilgili giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, Lojistik ve Endüstri 4.0 kavramları teorik çerçevede açıklanmıştır. Üçüncü bölümde çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi(AHP) ve Bulanık Analitik Hiyerarsi Prosesi (BAHP) açıklanmıştır. Dördüncü bölümde lojistik firmasının departman bazlı dijital skorunun hesaplanmasına yönelik uygulama çalışması yapılmıştır.Beşinci yani son bölümde ise sonuçlar paylaşılmıştır. Çalışmada departman bazlı anketler hazırlanmıştır. Anket soruları yoruma kapalıdır ve tek doğru cevabı bulunmaktadır. Anket sorularının ağırlıklarını bulmak için 5 uzman tarafından değerlendirmesi istenmiştir. Değerlendirme sonuçlarına AHP ve BAHP uygulanarak, ağırlıkları hesaplanmıştır. Anket soru ağırlıkları ile cevaplara karşılık gelen puanlar işleme tabi tutularak, departmanların dijital olgunluk skorları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda Nakliye departmanı en yüksek skora, operasyon departmanı ise gelişime istekli olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially with the rapid growth of e-commerce in the last few years, the logistics needs and usage of different countries and organizations have increased. This situation has brought about the complexity of the logistics chain. In order to reduce this level of complexity, logistics companies are trying to increase their flexibility, automate their processes, and increase service quality and customer satisfaction by integrating more Industry 4.0 technologies into their processes. In this study, the digital scores of the departments of a logistics company that attaches great importance to digitalization and takes steps in this regard in Turkey and in the world were calculated. My work consists of five chapters. The first section contains an introduction to my work. In the second part, the concepts of Logistics and Industry 4.0 are explained within the theoretical framework. In the third section, the Analytical Hierarchy Process (AHP) and Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP), which are multi-criteria decision-making methods, are explained. In the fourth section, an application study was carried out to calculate the department based digital score of the logistics company. In the fifth, or last, section, the results were shared. Department-based surveys were prepared for the study. Survey questions are closed to interpretation and have only one correct answer. In order to find the weights of the survey questions, 5 experts were asked to evaluate them. AHP and FAHP were applied to the evaluation results and their weights were calculated. Digital maturity scores of the departments were calculated by processing the survey question weights and the points corresponding to the answers. As a result of the study, the Transportation department had the highest score and the operations department was willing to improve.