Kazıklarla desteklenen kohezyonsuz zemin sonlu şevlerin üç boyutlu numerik analizi
Three dimensional numerical analysis of finite slopes in cohesionless soil supported by piles
- Tez No: 838362
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, kazıklarla desteklenen kohezyonsuz zemin sonlu şevlerinin güvenlik sayıları sayısal olarak analiz edilmiştir. Sayısal analizlerin yapılabilmesi için sonlu elemanlar yöntemi ile üç boyutlu çözüm yapan bilgisayar programı kullanılmıştır. Bu amaçla farklı rölatif sıkılıklara (Dr) sahip olarak modellenmiş kohezyonsuz (granüler) zemin ortamlarında, farklı açılarda yapay olarak şevler oluşturulmuştur. İlk olarak oluşturulan bu şevlerin güvenlik sayıları analiz edilmiştir. Sonrasında uygun şev eğimlerinde tek sıra kazıklı durum için; sıkılık derecesi, kazık çapı, tek sıra kazıkların konumları parametrelerinin güvenlik sayılarına etkileri incelenmiştir. Ardından uygun şev eğimi ve uygun kazık konumunda çift sıra olarak imal edilecek kazıklar için; sıkılık derecesi ve kazık başlığı genişliği parametrelerinin güvenlik sayılarına etkisi incelenmiştir. Yapılan sayısal analizlerden elde edilen bulgular neticesinde geoteknik mühendisliği için tasarıma yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Aynı şev eğimi ve rölatif sıkılıktaki zeminlerin, kazık sayısı tek sıra ile aynı olan çift sıra kazıklarla desteklenen zeminlerin güvenlik sayısı tek sıra kazıkların güvenlik sayısından daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factor of safety finite slopes of cohesionless soil supported by piles are numerically analyzed. In order to perform the numerical analysis, a computer program that performs three-dimensional analysis by finite element method was used. For this purpose, slopes were artificially created with different angles of cohesionless (granular) soil mediums and modelled for different relative densities (Dr). Firstly, the factor of safety these slopes were analyzed. Then, for the case of slippery slopes supported by single pile row, the effects of the parameters such as relative density, pile diameter, position of single pile row on the factor of safety were analyzed. Then, the effects of the relative density and pile cap width parameters on the factor of safety for double row piles at slippery slopes and pile row location were analyzed. As a result of the findings obtained from the numerical analyses, some conclusions for geotechnical engineering are given. For cohesionless soil slopes with same angle and relative density, the factor of safety of the slope supported by double row piles is higher than the factor of safety of single row piles with the same number of piles