Kent içi turizm - rekreasyon koridorlarında iklim değişikliğine yönelik çözüm önerileri
Solution suggestions for climate change in urban tourism - recreation corridors
  1. Tez No: 838363
  2. Yazar: SEMİNA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kentleşme ile birlikte nüfus yoğunluğu ve teknolojik gelişmelerin artması sonucunda ekolojik denge bozulmaya başlamış, küresel ölçekte tehditler ortaya çıkmıştır. Kentlerde zorlaşan yaşam şartları ile insanlar psikolojik ve fiziksel olarak yorulmuş, insan ve doğa arasında ki denge bozulmuştur. Bu dengeyi sağlayabilmek için kent içi turizm ve rekreasyon koridorları önemli hale gelmiştir. Turizm ve rekreasyon koridorlarının sürekliliğini sağlayabilmek ve iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için koridorların yeşil altyapı sistemleri ile planlanması önem kazanmıştır. Bu çalışma içerisinde, turizm ve rekreasyon koridorlarının önemi belirtilmiş ve insanların tercih etmesi gerektiği vurgulanmıştır. Koridorlarda iklim değişikliğinin etkilerinin azalması için yeşil altyapı sistemleri ile birleştirilmesi gerektiği ortaya koyulmuştur. Bu çalışma kapsamında turizm ve rekreasyon koridorlarına yönelik çalışma alanı olarak belirlenen Atatürk Köşkü ve Botanik Parkı güzergahında 303 kişi ile yüz yüze anket çalışması uygulanmış, insanların yaz aylarında bu alanı kullandığı ve rekreasyonel etkinliğin olmadığı yerleri tercih etmediği belirlenmiştir. Atatürk Köşkü ve Botanik Parkı güzergâhı çalışma kapsamında önerilmiş, bu güzergahın sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilmesi için yeşil altyapı sistemleri planlanmış ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecological balance has started to deteriorate and threats have emerged on a global scale, as a result of the increase in population density and technological developments with urbanization. eople have become psychologically and physically tired of the difficult living conditions in cities, and the balance between humans and nature has deteriorated. In order to maintain this balance, urban tourism corridors and recreation corridors have become important. In order to ensure the continuity of tourism and recreation corridors and to strive climate change, it has become important to plan the corridors with green infrastructure systems. In this study, the importance of tourism and recreation corridors is stated and it is emphasized that people should prefer them. A survey was conducted on 303 people face to face in the Atatürk Pavillion and Botanical Park route which are decided tourism and recreation corridors, and it was determined that people use this area in the summer months and do not prefer places where there are no recreational activities. The Atatürk Pavillion and Botanical Park route was proposed within the scope of the study, green infrastructure systems were planned and solutions were developed for the sustainable use of this route.