Virtual fair with admin panel and VR compatible
Admin panelli ve VR uyumlu sanal fuar
- Tez No: 838368
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geleneksel ticaret fuarı organizasyonlarının dijital dönüşümünü ele alan bu tez, bir admin paneli ve sanal gerçeklik (VR) destekli sanal ticaret fuarı platformunun tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanmasını incelemektedir. Günümüzde teknolojideki hızlı ilerlemelerle birlikte, fiziksel etkinlikleri sanal alana taşımak ve katılımcılara interaktif bir deneyim sunmak giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, sanal bir fuar organizasyonunun etkin bir şekilde yürütülmesini sağlayacak bir yönetim paneli oluşturmak ve bu paneli sanal gerçeklik teknolojisi ile birleştirerek katılımcılara gerçekçi bir deneyim sunmaktır. Bu çalışma, kullanıcıların sanal fuara erişimini kolaylaştırmak ve katılımı artırmak için geliştirilen özelleştirilmiş bir yönetim arayüzünün ve sanal gerçeklik destekli kullanıcı arayüzünün tasarımını kapsamaktadır. Tez ilk olarak geleneksel ticaret fuarı organizasyonlarının karşılaştığı zorlukları ve sanal fuarların faydalarını incelemektedir. Ardından yönetim panelinin işlevsel ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlamak üzere nasıl tasarlandığı anlatılmaktadır. Daha sonra katılımcılar için interaktif ve gerçekçi bir deneyim sağlamak üzere VR teknolojisinin nasıl entegre edildiği ve kullanıldığı detaylandırılmaktadır. Sonuç olarak bu tez, geleneksel ticaret fuarlarının dijitalleştirilmesinde önemli bir adım olarak görülen sanal bir ticaret fuarı platformunun yönetimini kolaylaştıran bir yönetim panelinin ve katılımcılar için sürükleyici bir deneyim sağlayan VR özellikli bir arayüzün tasarımını sunmaktadır. Bu araştırma, gelecekteki etkinlik organizasyonları için bir ilham kaynağı olabilir ve dijitalleşme sürecine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Addressing the digital transformation of traditional trade fair organizations, this thesis examines the design, development and implementation of an admin panel and virtual reality (VR) supported virtual trade fair platform. Nowadays, with the rapid advances in technology, it is becoming increasingly important to bring physical events into the virtual space and provide attendees with an interactive experience. The aim of this study is to create a management panel that will ensure the effective execution of a virtual fair organization and to provide a realistic experience to the participants by combining this panel with virtual reality technology. This study covers the design of a customized management interface and virtual reality supported user interface developed to facilitate users' access to the virtual fair and increase participation. The thesis first examines the challenges faced by traditional trade fair organizations and the benefits of virtual fairs. It then describes how the management panel is designed to provide a functional and user-friendly interface. It then details how VR technology is integrated and utilized to provide an interactive and realistic experience for participants. In conclusion, this thesis presents the design of an administration panel that facilitates the management of a virtual trade fair platform, which is seen as an important step in the digitalization of traditional trade fairs, and a VR-enabled interface that provides an immersive experience for participants. This research can be a source of inspiration for future event organizations and contribute to the digitization process