Endüstri 4.0'a geçişte analitik hiyerarşi prosesi ile tedarikçi seçimi
Supplier selection with analytic hierarchy process in transition to industry 4.0
- Tez No: 595062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstri 4.0 yaklaşımı, dünyanın gelecek dönemlerini önemli oranda etkileyecek, endüstriye yönelik yeni farklı bakış açıları katarak karşımıza çıkmaktadır. İlk kez 2011 yılında Hannover Fuarı'nda ortaya çıkan ve Almanya Hükümeti'nin bir sanayi modernleşmesi projesi olarak ismini yaydığı Endüstri 4.0 amacı ile, mal ve hizmet tedarik zincirinin dünya üzerinde otomasyona yönelik tam bir hâkimiyeti ifade etmektedir. Endüstri 4.0'ın getirdiği yenilikler, büyük veri tabanları, gerçek zaman ve bağlılık kavramlarıdır. Bu önemli farklılıklar, iş hayatı ve liderlik anlamında önemli değişimler ortaya çıkarmaktadır. Günümüzdeki hız ve iş karmaşıklığının getirdiği zorluklar, bireysel liderlikler yerine kolektif bir liderlik kültürü oluşturmakta ve“daha akıllı”sistemleri mecbur kılmaktadır. İşletmeler üretimde değişiklik yapmak için Endüstri 4.0 ile yeni atılımlar oluşturmakta; üretim alanlarında, üretim ve verimliliği artırmak için 'Endüstri 4.0'ı kullanmaktadırlar. Üç boyutlu sanal geliştirme, dijital planlama ve izleme, yazılım yöntemleri ve dillerini bilme, yapay zekâ, robotlaşma, inovasyona odaklanma, etkin bir ekip kurma, girişimcilik, devamlı öğrenme gibi kavramlar, değişime açık çalışan ve istekli bir neslin odak noktası olarak Endüstri 4.0 ile karşımızdadır. Nesnelerin interneti, üç boyutlu yazıcılar, giyilebilir teknoloji daha birçok teknolojik kavram, doygunluğa ulaşmamış pazar alanları ve yeni fırsatlar olarak yer almaktadır. Üretim sektörü endüstri yapısı gereği değişime ve gelişmeye açık hale gelebilmesi dolayısıyla, yakın gelecekte dijital teknolojilerin ön plana çıktığı bir alan haline gelebilir. Bu tarz çalışmalar, Üretim sektörünün Endüstri 4.0'a yaklaşımı, Endüstri 4.0'ın üretim sektörüne olası etkileri, geçiş, yenilik ve dönüşüm zamanları değerlendirilip çözümler üreterek geçişleri sağlaması için önemlidir. Üretim firmaların dijital dönüşüm ile otomasyon konusunda kendilerini Endüstri 4.0'a geçişini sağlayacak üretim yapılarına geçmeleri önem göstermektedir. Bu konuda seçim yapacakları firmalarında değerlendirilmeleri gerekmektedir. Endüstri 4.0'a geçişte tedarikçi seçimi büyük önem arz etmektedir. Müşteri ve tedarikçi arasında ilişki kurularak entegre bir şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Müşterinin bu konuda belirlenen kriterler çerçevesinde tedarikçi yönetimi ile yürüterek stratejik uyum içerisinde hareket etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 approach emerges by introducing new perspectives to the industry that will significantly affect future periods in the world. It represents the complete dominance of the goods and services supply chain in the world for automation, with the aim of Industry 4.0, which first appeared at the Hannover Fair in 2011 and which was spread by the German Government as an industrial modernization project. The innovations brought by Industry 4.0 are big databases, real-time and commitment concepts. These important differences lead to significant changes in business and leadership. The challenges of today's speed and business complexity create a collective leadership culture rather than individual leadership and make leri smarter "systems compulsory. Businesses are making new breakthroughs with Industry 4.0 to make changes in production; They use 'Industry 4.0 üretim to increase production and productivity in production areas. Concepts such as three-dimensional virtual development, digital planning and monitoring, knowledge of software methods and languages, artificial intelligence, robotization, focusing on innovation, building an effective team, entrepreneurship, continuous learning are the focus of Industry 4.0 as a focal point of a willing and willing generation. . Internet of things, three-dimensional printers, wearable technology, many more technological concepts, unsaturated market areas and new opportunities. Due to the industrial structure of production that can become open to change and development, it may become an area where digital technologies come to the forefront in the near future. Such studies are important for the approach of the production sector to Industry 4.0, the possible effects of Industry 4.0 on the production sector, the transition, innovation and transformation times and provide solutions by evaluating and producing solutions. It is important for production manufacturing companies to switch to production structures that will enable them to switch to Industry 4.0 with regard to digital transformation and automation. They should be evaluated in the companies they will make a selection about. In the transition to Industry 4.0, supplier selection is crucial. The relationship between the customer and the supplier must be established and progressed in an integrated manner. The customer is required to act in strategic harmony with the supplier management in accordance with the criteria determined in this matter.