Mobile networks and data access strategies
Mobil ağlar ve veri erişim stratejileri
- Tez No: 83838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Yakın bir geçmişten itibaren kablosuz iletişim kanalları hayatımıza girmeye başlamıştır. Kordonsuz telefonlar, GSM kanallar, uydu iletişim ağlarl ve radyo dalgalan bilinen örnekler olarak verilebilir. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu tez çalışması iki bölüm olarak ele alınabilir: Mevcut mobil uygulamaların anlatıldığı ilk bölüm ve data indeksleme metodlannın anlatıldığı ikinci bölüm. Birinci kısımda, eletronik posta, veritabam erişimi ve dosya transferi, filo yönetimi, barkod tarama, stok kontrol, kredi kartı onayı, bölge servisleri, akıllı otoyol sistemleri vs anlatılmıştır. Ayrıca tüm bunlara destekleyici bilgi olarak, kablosuz ağlarda hangi tekniklerin kullanıldığı anlatılmıştır. Bunlar yayılmış frekans spektrumu (spread spectrum), infrared sistemler ve bunların alt kategorileridir. Her iki teknik de bu tarz kablolu ağların elektronik olarak kurulumunda kullanılan tekniklerdir. Ayrıca, IEEE tarafından kurulan 802.11 kablosuz ağ standardına da kısaca değinilmiştir. Tezin ikinci kısmında, (l,m) indeksleme ve dağıtık indeksleme gibi bilinen bazı indeksleme metodlannın yanısıra, yeni bir indeksleme yöntemi olarak, Dinamik Stra- Korumah Şema (DYOP) (Ozkarahan, 1985) yönteminin mobil ortama uyarlaması sunulmuş ve analitik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Since very near past, the wireless communication channels are coming into existence in our life. Cordless phones, GSM channels, Satellite networks, and radio waves can be considered as some well-known examples. As its name implies, this thesis is considered as two parts: The survey part and the study part about the data indexing methodologies in mobile environment. In the survey part, some wireless data networking applications such as paging, electronic mail, database access and file transfer, fleet management, bar code scanning, inventory control, credit card authorizations, field service, intelligent highway systems etc., are examined. As a supplement, what techniques have being used in mobile networks are explained. These are spread spectrum radio networks, infrared systems and their sub-categories. Both kind of techniques are used to establish these mobile networks electronically. Additionally, the deficiencies of them are separately compared to get the best choosing. Also, the 802.11 standard developed by IEEE for the mobile networks is mentioned. In the second part of the thesis, as well as some well-known data indexing methodologies such as (l,m) indexing and distributed indexing, an adaptation of Dynamic Order-Preserving Schema (DYOP) (Ozkarahan, 1985) to the mobile environment which is a new indexing approach is proposed and investigated analytically.