Yeni medya ve dijitalleşme: Kazakistan'da influencerların sosyal ağları kullanma stratejileri ve yöntemleri
New media and digitalization: The influencers' strategies and methods of wielding social networks in Kazakhstan
- Tez No: 966058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
21.yüzyılda internet ve dijital teknolojilerde yaşanan hızlı gelişmeler, bireylerin yenilikçi alanlara yönelmesini ve bilgi-becerilerini sürekli olarak geliştirmesini teşvik etmektedir. Medya, tarih boyunca toplumun temel bilgi kaynağı olmuş ve dijital çağda da önemini korumaktadır (Smailova ve Talaspaeva, 2021, 64). Kazakistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından geçen 34 yılda medya ortamında köklü dönüşümler yaşanmış; geleneksel medya, bloglar, web siteleri ve sosyal ağlarla desteklenen yeni medya biçimlerine evrilmiştir (Mysayeva, 2016, 21). Kazakistan, internet altyapısı bakımından Orta Asya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkeleri arasında öncü konumdadır. Yeni medya, bireylerin bilgiye hızla ulaşmasını ve etkileşimde bulunmasını mümkün kılan bir yapı sunmaktadır. Araştırmalar, sosyal medya platformlarının (YouTube, TikTok, Instagram) yeni medyanın en etkili unsurlarından biri olduğunu göstermektedir (2021, 65). Dijitalleşmeyle birlikte Kazakistan'da medya alanında yeni türler gelişmiş; veri gazeteciliği, doğruluk kontrolü, hikâye anlatımı, sosyal medya yönetimi (SMM) ve kişisel marka oluşturma gibi uygulamalar ön plana çıkmıştır (2021, 66). Bu tez, Kazakistan'da dijitalleşmenin etkisiyle ortaya çıkan influencer pazarlaması ve sosyal medya olgusunu kapsamlı biçimde incelemektedir. Instagram gibi sosyal medya platformlarında faaliyet gösteren influencerların stratejileri, medya şirketleriyle iş birlikleri ve mobilografi gibi yeni medya meslekleri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Literatürde dijitalleşme, sosyal medya kullanımı, influencer pazarlaması ve medya şirketlerinin bu yeni trendlerle etkileşimi geniş bir yer tutmaktadır (Başlar, 2013, 823). Yeni medya teknolojileriyle kurulan ağlar, kapitalist sistemin sanal ortama entegrasyonunu hızlandırmıştır. Son yıllarda sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte influencer pazarlaması, firmalar ve markalar için etkili bir iletişim ve tanıtım stratejisi haline gelmiştir. Influencerların marka iş birlikleri, izlenme, beğeni, yorum gibi metriklerle takip edilmekte ve bu veriler pazarlama stratejilerinin temelini oluşturmaktadır (Freberg ed., 2010, 3). Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yeni medya ve dijitalleşme kavramları ile Kazakistan'daki dijitalleşme süreci, medya okuryazarlığı ve devletin dijitalleşme programları ele alınmıştır. İkinci bölümde dijital medya ortamında ortaya çıkan yeni meslekler, özellikle sosyal medya uzmanlığı ve mobilografi meslekleri detaylandırılmıştır. Bu bölümde mobilografinin Kazakistan'daki önemi, popülerliği ve vi influencerların tanıtım yöntemleri, içerik türleri ile medya şirketlerinin influencerlarla çalışma stratejileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kazakistan'ın önde gelen üç medya şirketi temel alınarak online görüşmeler yapılmış; bu şirketlerin Instagram sayfaları ve içerik üreticilerinin hesapları analiz edilmiştir. Medya şirketlerinin influencerlarla nasıl iş birliği yaptığı kapsamlı şekilde incelenmiştir. Literatürde Kazakistan özelinde influencerların sosyal medya kullanımı ve medya şirketleriyle ilişkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu tez, söz konusu boşluğu doldurmayı ve Kazakistan'daki yeni medya dinamiklerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in the internet and digital technologies in the 21st century encourage individuals to focus on innovative fields and continuously improve their knowledge and skills. Media has historically been a fundamental source of information for society and continues to hold significant importance in the digital age (Smailova and Talaspaeva, 2021, 64). Over the 34 years since Kazakhstan declared independence, the media environment has undergone profound transformations; traditional media has evolved into new media forms supported by blogs, websites, and social networks (Mysayeva, 2016, 21). Kazakhstan ranks among the leading countries in Central Asia and the CIS in terms of internet infrastructure development. New media provides a structure that enables individuals to access information quickly and engage interactively. Research indicates that social media platforms such as YouTube, TikTok, and Instagram are among the most influential components of new media (2021, 65). With digitalization, new types have emerged in Kazakhstan's media sector; applications such as data journalism, fact-checking, storytelling, social media management (SMM), and personal branding have gained prominence (2021, 66). This thesis comprehensively examines influencer marketing and the phenomenon of social media emerging under the influence of digitalization in Kazakhstan. It analyzes in detail the strategies used by influencers active on social media platforms like Instagram, collaborations with media companies, and new media professions such as mobile photography (mobilography). The literature extensively covers digitalization, social media use, influencer marketing, and the interaction of media companies with these new trends (Başlar, 2013, 823). Networks established through new media technologies have accelerated the integration of the capitalist system into the virtual environment. In recent years, with the widespread adoption of social media, influencer marketing has become an effective communication and promotion strategy for companies and brands. Influencers' collaborations with brands are tracked through metrics such as views, likes, and comments, and these data form the basis of marketing strategies (Freberg ed., 2010, 3). The thesis consists of three parts. The first part covers the concepts of new media and digitalization, the digitalization process in Kazakhstan, media literacy, and state digitalization programs. The second part details new professions emerging in the digital media environment, especially social media specialists and mobilographers. viii This section evaluates the importance and popularity of mobilography in Kazakhstan as well as influencers' promotional methods, content types, and media companies' strategies for working with influencers. The third part is based on online interviews conducted with three leading media companies in Kazakhstan, and includes analysis of these companies' Instagram pages and the accounts of content creators. The collaboration methods between media companies and influencers are examined comprehensively. Studies specifically investigating the social media use of influencers in Kazakhstan and their relationships with media companies are limited in the literature. This thesis aims to fill that gap and to analyze in depth the new media dynamics in Kazakhstan.