A Research on models for emergency medical service vehicle deployment
Acil tıbbi hizmet araçların yerleşim modelleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 83839
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Müdahale zamanı, acil ambulans sistemleri için çok önemli bir performans ölçütüdür. Sistem yöneticileri müdahale zamanını azaltmak için mevcut araç yerleşim düzenini geliştirebilirler veya araç sayışım arttırabilirler. Araç sayısının arttırılması mali kısıtlardan dolayı genellikle sınırlandırılır hatta bazen gerçekleştirilemez. Bu durumda, acil yardım araçlarının etkin olarak yerleştirilmesi çok büyük bir önem kazanmaktadır. Planlamacılara yerleşim kararlarında yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiş çok sayıda model vardır. Literatürdeki modelleri iki büyük gruba ayırmak mümkündür. Kapsama temelli (covering-based) modeller ve p-medyan temelli modeller. Son yirmi yılda, kapsamayı yerleşim etkinliği ölçütü olarak kullanan ve giderek daha karmaşık hale gelmiş bir çok acil servis modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmada, acil tıbbi hizmet araçları ile ilgili, kapsama temelli önemli deterministik yerleşim problemleri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Burada amaç, bu alanda geliştirilmiş olan farklı tipte modelleri tanımlamak ve bu modellerin birbirleri ile olan ilişkilerini göstermektir. Acil servis araçlarının yerleşim kararları, verilen herhangi bir probleme ilişkin olarak değişen bir dizi kritere bağlıdır. Bu nedenle çok kriterli modelleme yaklaşımı daha gerçekçi model yapılan sağlamaktadır. Bu çalışmada ayrıca, tamsayılı hedef programlama tekniği kullanılarak çok amaçlı bir yerleşim modeli önerilmiştir. Bu yeni model, Hogan ve ReVelle (1986)' nin yedek kapsama (BACOP2) modeli ile Pirkul ve Schilling (1991)' in sınırlı kapasiteli maksimum kapsama modelinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Amaçların öncelik sırası veya ağırlıkları değiştirilerek farklı sonuçlar elde edilmiş ve bu sonuçlar karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Response time is an important performance measure for emergency ambulance systems. To reduce response times system administrators can improve the deployment of their existing vehicles or increase the number of vehicles required. Increasing the number of vehicles is generally limited or sometimes impossible due to the capital constraints. In this case, the efficient deployment of emergency vehicles become a crucial issue. A vast modeling literature has developed to assist planners in making location decisions. The models in the literature may be classified into two broad groups: covering based and p-median based. A number of increasingly more sophisticated emergency service models which utilize coverage as the measure of deployment effectiveness, have been developed in the past two decades. In this study, an attempt is made to present a survey of major deterministic covering-based location problems concerned with emergency medical service vehicles to describe different types of location models in this area and the relationship among them. Location decision of emergency service vehicles depends upon a set of criteria that are unique to a given problem. Thus multiple-criteria modelling approach provides more realistic model structures. In this study, a multiple objective location model was also proposed by using the integer goal programming technique. This new model is the integration of Hogan and ReVelle (1986)' s backup coverage model (BACOP2) and Pirkul and Schilling (1991)'s Capacitated Maximal Covering Location Model. Different solutions were gen^ated and compared by changing the priorities or weights of the objectives.