FDM/grafit matris kompozit ile gizli ısı depolama
Latent heat storage with PCM/graphite matrix composite
  1. Tez No: 838382
  2. Yazar: ESEN ÇEBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YUSUF YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gizli ısı termal enerji depolama (GITED) teknolojileri sürdürülebilir ve temiz çevre/enerji gereksinimleri için önemli bir potansiyel olarak görülmektedir. GITED sistemlerinde, erime/katılaşma davranışı depolama performansını etkiler. Tez kapsamında, halkasal bir geometriye sahip faz değiştiren malzeme (FDM)/grafit matris termal enerji depolama (TED) sisteminin erime ve katılaşma davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Yığın yoğunluğu (0 g/l, 25 g/l, 50 g/l ve 75 g/l), akışkan giriş sıcaklığı (erime: 75°C, 80°C ve 85°C; katılaşma: 20°C, 25°C ve 30°C) ve akışkan debi değerleri (erime: 100 l/sa, 190 l/sa ve 280 l/sa; katılaşma: 190 l/sa), incelenen çalışma parametreleridir. Faz değiştiren malzeme olarak parafin (T_e= 49-56°C) kullanılmıştır. Farklı düzenlemelere sahip GITED ünitelerinin termal performansı yerel sıcaklık eğrileri, erime/katılaşma davranışı, erime/katılaşma süreleri ve enerji depolama oranı üzerinden karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Elde edilen bulgular, FDM/grafit matris kompozit düzenlemelerinin termal enerji depolama/geri kazanım için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Latent heat thermal energy storage (LHTES) technologies are considered to be a significant potential for sustainable and clean environmental and energy requirements. in LHTES systems, melting/solidification behavior affects storage performance. Within the scope of this thesis, melting and solidification behaviors of a thermal energy storage system (TES) consisting of a phase change material (PCM)-graphite matrix with an annular geometry are experimentally investigated. Bulk densities (0 g/l, 25 g/l, 50 g/l, and 75 g/l), inlet fluid temperatures (melting: 75°C, 80°C, and 85°C; solidification: 20°C, 25°C, and 30°C), and different volumetric flowrates (melting: 100 l/h, 190 l/h and 280 l/h; solidification: 190 l/h) are working parameters examined. Paraffin is used as PCM with a phase change temperature range of 49-56°C. The thermal performance of LHTES units with different configurations is comparatively presented in terms of local temperature profiles, melting/solidification behavior, melting/solidification durations, and energy storage efficiency. The results indicate that PCM/graphite matrix composite configurations have significant potential for thermal energy storage and retrieval.