Farklı çalışma koşulları altında lityum iyon bataryaların ısıl davranışlarının incelenmesi
Investigation of thermal behavior of lithium-ion batteries under different operating conditions
  1. Tez No: 941134
  2. Yazar: AHMET AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, geliştirilen grafit/FDM batarya paketlerinin ısıl ve elektriksel performansları deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel incelemede 6S4P hücre yapılandırmasına sahip batarya paketleri kullanılmıştır. Deneyler farklı matris yığın yoğunlukları (50 g/L, 75 g/L ve 100 g/L), farklı FDM türleri (RT-35 ve RT-42), farklı ortam sıcaklıkları (-15°C, 25°C ve 35°C) ve farklı deşarj akımı (13,4 A ve 30 A) değerleri için gerkçekleştirilmiştir. Kompozit batarya paketleri ile yalın batarya paketinin performansları karşılaştırılarak tartışılmıştır. Yüksek yığın yoğunluklarına sahip grafit/FDM(RT-42) batarya paketlerinin ısıl yönetiminde ve elektriksel performansında daha fazla iyileşmeler olduğu görülmüştür. Bu iyileşmeler, 25 °C ve 30 A performans testinde, grafit(100g/L)/FDM(RT-42) batarya paketi için yalın batarya paketine göre maksimum çalışma sıcaklığı ve maksimum sıcaklık farkı açısından sırasıyla %21,4 ve %68,8 şeklinde gerçekleşmiştir. Yine aynı kompozit batarya paketi 35 °C ve 30 A performans testinde güvenilir çalışma süresi, kapasite ve enerji kapasitesi açısından yalın batarya paketine göre sırasıyla %91, %91 ve %71 daha üstün performans göstermiştir. Sonuç olarak, kompozit grafit/FDM yapıların lityum-iyon batarya paketlerinde kullanılmasının batarya performansını, güvenliğini ve verimliliğini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal and electrical performances of composite graphite/PCM battery packs were investigated experimentally. Battery packs with 6S4P cell configuration were used in the experimental investigation. The experiments were carried out for different matrix bulk densities (50 g/L, 75 g/L and 100 g/L), different PCM types (RT-35 and RT-42), different ambient temperatures (-15°C, 25°C and 35°C) and different discharge currents (13.4 A and 30 A). The performances of the composite battery packs and the bare battery pack were compared and discussed. It was observed that there are further improvements in thermal management and electrical performance of graphite/PCM(RT-42) battery packs with high bulk density. These improvements were 21.4% and 68.8% for graphite(100g/L)/PCM(RT-42) battery pack compared to bare battery pack in terms of maximum operating temperature and maximum temperature difference in 25 °C and 30 A performance tests, respectively. Again, the same composite battery pack showed 91%, 91% and 71% superior performance compared to bare battery pack in terms of reliable operating time, capacity and energy capacity in 35 °C and 30 A performance tests, respectively. As a result, it was seen that the use of composite graphite/PCM structures in lithium-ion battery packs significantly increases battery performance, safety and efficiency.