Red globe ve tilki kuyruğu üzüm çeşitlerinde hasat öncesi farklı uygulamaların muhafaza, raf ömrü ve üzüm kalitesine etkileri
Effects of different pre-harvest applications on storage, shelf life and grape quality in red globe and tilki kuyruğu grape cultivars
  1. Tez No: 838415
  2. Yazar: GÜZİN TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında, hasat öncesi 6 ve 9 mM siyanokobalamin (SK), %0.5 ve %1 kitosan (C) uygulamalarının Red Globe ve Tilki Kuyruğu sofralık üzüm çeşitlerinde muhafaza, raf ömrü ve üzüm kalite özellikleri üzerindeki etkileri saptanmıştır. Red Globe çeşidinde modifiye atmosfer paketleme (MAP) ve SO2 jeneratörleri ile hasat öncesi %0.5 ve %1 kitosan uygulamalarının hem fiziksel hem biyokimyasal hem de duyusal özellikleri koruduğu, bozulmaları geciktirdiği ve çeşidin 120 gün boyunca rahatlıkla muhafaza edilebileceği tespit edilmiştir. İncelenen tüm parametreler içinde tane-sap bağlantı kuvveti, toplam antosiyanin miktarı üzerinde uygulamaların olumsuz etki yarattığı saptanmıştır. Siyanokobalamin uygulamalarından sadece 9 mM SK toplam antioksidan aktivite bakımından artış sağlamıştır. Raf ömründe ise ağırlık kaybı, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) ve renk değerleri bakımından %0.5 C ve %1 C uygulamaları tavsiye edilebilir nitelikte olduğu, diğer parametreler üzerinde uygulamaların önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Tilki Kuyruğu çeşidine ait veriler değerlendirildiğinde hem depo çıkışı hem de raf ömrü için ağırlık kaybı, SÇKM, tane-sap bağlantı kuvveti ve duyusal özelliklere olumlu etkilerinden ötürü hasat öncesi %0.5 C ve %1 C uygulamaları tavsiye edilebilir niteliktedir. Diğer parametreler üzerinde uygulamaların herhangi bir etkisi olmamıştır. Mumsu tabaka miktarı hem arazi koşullarında hastalık ve zararlılardan korunma hem de muhafaza süresince fizyolojik ve patolojik kayıplar bakımından önem arz etmektedir. Yapılan çalışma sonucunda kitosan uygulamalarının mumsu tabaka miktarını arttırarak muhafaza süresine ve üzümün kalitesine olumlu etki sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of pre-harvest 6 and 9 mM cyanocobalamin (SK), 0.5% and 1% chitosan (C) applications on the storage, shelf life and grape quality characteristics of Red Globe and Tilki Kuyruğu table grape varieties were tried to be determined. It has been determined that pre-harvest applications of 0.5% and 1% chitosan with modified atmosphere packaging (MAP) and SO2 generators in the Red Globe variety preserve both physical, biochemical and sensory properties, delay spoilage and the variety can be easily stored along 120 days. Among all parameters examined, it can be said that the applications had a negative effect on berry-pedincule separation force and total anthocyanin amount. Among cyanocobalamin applications, only 9 mM SK provided an increase in total antioxidant activity. In shelf life, 0.5% C and 1% C applications are recommendable in terms of weight loss, soluble solid content (SSC) and color values, and it has been determined that the applications have no effect on other parameters. When the data of the Tilki Kuyruğu variety is evaluated, pre-harvest 0.5% C and 1% C applications can be recommended due to their positive effects on weight loss, SSC, berry-pedincule separation force and sensory properties for both during storage and shelf life. Applications had no effect on other parameters. The amount of cuticular wax is important both in terms of protection from diseases and pests in field conditions and in terms of physiological and pathological losses during storage. As a result of the study, it was determined that chitosan applications had a positive effect on the storage period and quality of the grapes by increasing the amount of cuticular wax.