Robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomilerde düşük akım ve normal akım anestezi yönteminin karşılaştırılması
Comparison of low-flow and normal-flow anesthesia methods in robotic-assisted laparoscopic radical prostatectomies
- Tez No: 838414
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜVEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Ekonomik, ekolojik ve pek çok yönden avantajı olan düşük akımlı anestezinin önemi artmaktadır. Laparoskopik cerrahilerde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi cerrahisi için düşük akımlı (1 lt/dk) desfluran anestezisini normal akımlı (3 lt/dk) desfluran anestezisi ile hemodinamik ve solunum parametreleri, inhalasyon ajan ve sodalime tüketimi açısından karşılaştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı, düşük ve normal akımlı anestezinin robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi için kullanılan aşırı trendelenburg pozisyonundaki (45°) etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi planlı, 18- 70 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II-III fiziksel statüye sahip, erkek cinsiyette, 72 hasta onamları alınarak dahil edildi. Hastaların dağılımı randomize şekilde grup D (n:37) düşük akımlı, grup N (n:35) normal akımlı olarak belirlendi. Başlangıçta yeterli anestezi derinliğini sağlamak için akım her iki gruba 3 lt/dk olacak şekilde uygulandı. Grup N'de (normal akım) akım 3 lt/dk'dan devam ederken, Grup D'de (düşük akım) 10 dakika sonrasında 1lt/dk'ya düşüldü. Her iki hasta grubunda da entübasyon sonrası (T0), pozisyon (aşırı trendelenburg) verilip pnömoperitonyuma geçildikten sonra (T1), uzun süren bazı vakalarda kontrol amaçlı (Tn/ T2,T3), pnömoperitonyum sonu ve supin pozisyona geçildikten sonra (Tend / T4) ve ekstübasyon sonrası (Teks/ T5); sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama arteriyel basınç (OAB), kalp hızı (KH), plato ve peak hava yolu basınçları (p plato- p peak), BIS (bispektral indeks), vücut sıcaklığı, periferik oksijen satürasyonu (SPO 2 ), entidal karbondioksit (EtCO 2 ),inspire edilen fraksiyone CO 2 konsantrasyonu (FiCO 2 ), inspire edilen oksijen konsantrasyonu (FiO 2 ), inspiratuar desfluran konsantrasyonu (FiDes), ekspiratuar desfluran konsantrasyonu (EtDes), tidal hacim, minimal alveoler konsantrasyon (MAK) değerleri kaydedildi ve eş zamanlı kan gazları alındı (Ph, PO 2 , PCO 2 , SO 2 , COHgb, HCO 3 , baz açığı, glukoz, laktat). İki grup hastada da ekstübasyondan önce, inhaler anestezik gazları kapatıldıktan sonra akım 6 lt/dk'ya getirildi. Uyandırma işlemi sonrası anestezi süresi, kullanılan toplam desfluran, intraoperatif verilen sıvı miktarları, sodalime değişim sayısı kaydedildi. Derlenme dönemi ve yan etkiler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada hemodinamik, solunumsal parametrelerde, karaciğer ve renal fonksiyon testlerinde iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). İki grupta da postoperatif bir yan etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The importance of low-flow anesthesia, which has economic, ecological and many advantages, is increasing. There are limited number of studies in laparoscopic surgeries. The aim of this study is to compare low-flow (1L/min) desflurane anesthesia with normal flow (3lt/min) desflurane anesthesia for robotic-assisted laparoscopic radical prostatectomy surgery in terms of hemodynamic and respiratory parameters, inhalation agent consumption and soda lime consumption. The secondary aim of the study is to compare the effects of low-flow and normal-flow anesthesia in the extreme trendelenburg position (45°) used for robotically assisted laparoscopic radical prostatectomy. Materials and Methods: In our study, 72 patients, aged between 18-70 years, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II-III physical status, male gender, planned for robotic assisted laparoscopic radical prostatectomy, were included in our study after their consent was obtained. The distribution of the patients was randomly determined as group D (n:37) with low flow and group N (n:35) with normal flow. Initially, the flow was applied to both groups at a rate of 3 lt/min to ensure adequate depth of anesthesia. In Group D (low flow), the flow decreased to 1lt/min after 10 minutes. In both patient groups, after intubation (T0), after positioning (extreme trendelenburg) and switching to pneumoperitoneum (T1), in some long-lasting cases for control purposes (Tn/ T2, T3), after the end of the pneumoperitoneum and after switching to the supine position (Tend / T4) and after extubation (Tex/ T5); systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), MAP, heart rate (HR), plateau and peak airway pressures (p plateau-p peak), BIS (bispectral index), body temperature, peripheral oxygen saturation (spo2 ), entidal carbon dioxide (etCO2), inspired fractionated CO2 concentration (FiCO2), inspired oxygen concentration (FiO2), inspiratory desflurane concentration (FiDes), expiratory desflurane concentration (ETDes), tidal volume, MAC values were recorded, and simultaneous blood gases were recorded. (Ph, pO2, pCO2, saO2, COHgb, HCO3, base deficit, glucose, lactate). In both groups, the flow was brought to 6 lt/min after the inhaler anesthetic gases were turned off before extubation. The duration of anesthesia, the total desflurane used, the amount of fluid given intraoperatively, and the number of soda lime changes were recorded after the awakening procedure. Recovery period and side effects were evaluated. Results: In the study, no significant difference was found between the two groups in hemodynamic, respiratory parameters, liver and renal function tests (p>0.05). No postoperative side effects were observed in either group.