Kronik böbrek hastalığında düzenli poliklinik takibinin hastalık progresyonuna etkisi
The effect of regular outpatient follow-up on disease progression in chronic kidney disease
  1. Tez No: 838416
  2. Yazar: SAMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığı progresif seyreden ve geri dönüşümsüz nefron kaybı ile karakterize, yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir hastalık olup, hastalığın ilerleyişi ve komplikasyonlarına etki eden faktörler birçok çalışmayla ortaya konulmuştur. Nefroloji takiplerinin de bu faktörler arasında yer aldığı düşünülmekte olsa da bu konuda yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada; düzenli nefroloji poliklinik takiplerinin, kronik böbrek hastalığı progresyonu ve komplikasyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmış olup; çalışmaya daha öncesinde düzenli nefroloji poliklinik takiplerine devam etmiş ve herhangi bir nedenle poliklinik takiplerine ara verip tekrar kontrole başvurmuş, son ölçümlerinde tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH) 60 ml/dk/1,73m2'nin altında olan 273 kronik böbrek hastası dahil edilmiştir. Kayıtlardan; hastaların demografik özellikleri, komorbit hastalıkları, kullandığı ilaçlara ulaşılmış ve üç ayrı zamanda serum üre, kreatinin, tGFH, ürik asit, albümin, potasyum, kalsiyum, fosfor, hemoglobin, hematokrit, parathormon, pH, bikarbonat, spot idrar protein/kreatinin düzeyleri toplanmıştır. Veriler, hastaların düzenli poliklinik takiplerine devam ettikleri (takipli dönem) ve poliklinik takibine gelmedikleri zaman aralığı (takipsiz dönem) olarak iki döneme ayrılmıştır. Bu iki dönem kendi içinde ve birbirleri arasında; demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease is characterized by progressive and irreversible loss of nephrons and is a disease with high morbidity and mortality. Factors influencing the progression of the disease and its complications have been identified in numerous studies. Although nephrology follow-ups are considered to be among these factors, studies on this specific topic are limited. The aim of this study was to investigate the impact of regular nephrology outpatient clinic follow-ups on the disease progression and complications of chronic kidney disease. Materials and Methods: The study was planned retrospectively and it included 273 chronic kidney disease patients who had previously been attending regular nephrology outpatient clinic follow-ups but had discontinued for a period due to a specific reason and then returned for further evaluation. These patients had an estimated glomerular filtration rate (eGFR) below 60 ml/min/1.73m2 at their latest measurements. The patient's demographic characteristics, comorbidities, and medications were obtained from the records. Additionally, serum urea, creatinine, eGFR, uric acid, albumin, potassium, calcium, phosphorus, hemoglobin, hematocrit, parathyroid hormone, pH, bicarbonate, and spot urine protein/creatinine levels were collected at three different time points. The data were divided into two periods: the period when patients continued their regular outpatient clinic follow-ups (follow-up period) and the period when they did not attend the clinic (non-follow-up period). Both within each period and between the two periods, statistical comparisons were made regarding demographic, clinical and laboratory characteristics. Results: During the follow-up period, patients had a median decrease in eGFR of 0.10 (0.47) ml/min/1.73m2/month, whereas during the non-follow-up period, the median decrease was 0.48 (0.54) ml/min/1.73m2/month.