Traktör ve tarım makineleri bakım-onarım analizi yazılımının geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation ff maintenance and repair analysis software for tractor and agricultural machinery
  1. Tez No: 838421
  2. Yazar: YOLDAŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mekanizasyon etkinliği konusunda işletmede çalıştırılan traktör ve makinelerin işletmede önemli bir gider yüküne neden olan arıza ve bakımına yönelik değerlendirmelerin hassas ve doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle makine yenilenmesine ilişkin verilecek karar, işletmelerin uzun dönemli ekonomik üretim etkinliği üzerinde önemli etkilere sahiptir. İşletme büyüklüğüne uygun makine kapasitesi dolayısıyla uygun iş genişliği ve sayıda tarım makinesinin seçiminde makineden aktif sezon içerisinde yararlanabilme durumu makinenin arızalanma oranı değerlerinin planlanan çalışma süresi içerisinde modellenmesiyle mümkündür. Buna bağlı olarak hesaplama ve tahminlerde baştan kabullenilen önemli hatalar oluşmaktadır. Bu hata sınırları, işletmenin mekanizasyon ekonomisini ve bu doğrultuda alınacak kararları olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında, bütün tarımsal üretim işletmelerine kolayca uyarlanabilecek bir kayıt, hesaplama ve analiz yazılımının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Traktör ve tarım makinelerinin bakım-onarım kayıtlarının geliştirilerek yazılım içerisinde gerçek verilerle değerlendirilebilmesi için Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesi'nde kullanılan traktör ve tarım makinelerine ait verilerden yararlanılmıştır. Tez tamamlanıncaya kadar belirli aralıklarla kayıtlar yazılıma aktarılmış. Yazılım geliştirilirken Visual Studio platformundaki C# Programlama Dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of mechanization efficiency, it is very important to make accurate and accurate evaluations of the faults and maintenance of tractors and machines operating in the enterprise, which cause a significant expense load in the enterprise. In particular, the decision to be made regarding the renewal of machinery has important effects on the long-term economic production efficiency of the enterprises. The possibility of using the machine during the active season in the selection of the appropriate working width and number of agricultural machines due to the machine capacity suitable for the size of the enterprise is possible by modeling the failure rate values of the machine within the planned working period. As a result, significant errors occur in calculations and estimations, which are accepted from the beginning. These error limits negatively affect the mechanization economy of the enterprise and the decisions to be taken in this direction. Within the scope of this study, it is aimed to develop a recording, calculation and analysis software that can be easily adapted to all agricultural production enterprises. In order to develop the maintenance-repair records of tractors and agricultural machines and evaluate them with real data in the software, the data of the tractor and agricultural machinery used in Çukurova University Faculty of Agriculture Revolving Fund were used. Records were transferred to the software at certain intervals until the thesis was completed. While developing the software, C# Programming Language on the Visual Studio platform was used.