Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyilik halini belırlemek için bir mobil uygulama geliştirilmesi
Developing a mobile application to determine the psychological wellness of university students
- Tez No: 838427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlığı, akademik başarılarını ve genel sağlıklarını derinden etkilemektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin ruhsal durumlarını değerlendirmek için geliştirilen mobil sağlık uygulamalarının etkililiğini, güvenliğini, kullanılabilirliğini ve özgül ihtiyaçlara duyarlılığını incelemektedir. Akademik baskı, sosyal stres ve uyku eksikliği gibi öğrencilerin karşılaştığı zorluklara dikkat çeken araştırma, mobil uygulamaların bu tür sorunlara hızlı ve ekonomik bir çözüm sunduğunu vurgulamaktadır. Öğrencilere özel olarak tasarlanmış uygulamaların, genel sağlık uygulamalarına kıyasla daha etkili olduğu bulunmuştur. Özellikle COVID-19 pandemisi bağlamında, bu uygulamaların önemi daha da artmıştır. Ancak, çalışma aynı zamanda kişisel verilerin korunması ve güvenlik gibi potansiyel engelleri de belirlemektedir, geliştiricilerin ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının uygun önlemleri alması gerektiğini vurgulamaktadır. Yapay zekâ ve yeni teknolojilerin entegrasyonunun, bu uygulamaların etkililiğini ve kullanıcı dostu olmasını daha da artırabileceği üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlığını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla mobil uygulamaların paha biçilmez bir araç olduğunu vurgularken, aynı zamanda etkililik, güvenlik ve kullanım kolaylığını sağlamak için sürekli araştırma ve geliştirmeye olan devam eden ihtiyacı da vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
The psychological well-being of university students plays an essential role in their academic success and overall health. This study delves into the application, necessity, potential benefits, generalized implementation, and importance of mobile health applications specifically designed for the evaluation and improvement of university students' mental health. Highlighting the challenges faced by university students, including academic pressure, social stress, and sleep deprivation, the research emphasizes the immediacy and affordability of mobile applications as a vital solution. Customized applications for students have proven more effective in catering to their specific issues as compared to general health applications. Especially in the context of the COVID-19 pandemic, the importance of these applications has further escalated. However, the study also identifies potential obstacles such as the protection of personal data and security, underscoring the necessity for developers and healthcare providers to take appropriate measures. The promising integration of artificial intelligence and emerging technologies could further enhance the effectiveness and user-friendliness of these applications. Conclusively, this research accentuates that mobile applications are an invaluable tool in assessing and supporting the psychological well-being of university students, while simultaneously emphasizing the continuing requirement for diligent research, development, and comparison with previous application studies, ensuring their efficacy, security, and ease of use.