Ameliyathane hemşirelerinin perioperatif dönemde birey merkezli yaklaşımın hemşirelik bakım kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of individual-centered approach on the quality of nursing care of operating room nurses in the perioperative period
  1. Tez No: 838428
  2. Yazar: ÜLKÜ CİHANGİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, ameliyathane biriminde çalışan hemşirelerinin perioperatif (ameliyat öncesi, sırası ve sonrası) dönemde birey merkezli yaklaşımın hemşirelik bakım kalitesine etkisini değerlendirilmesini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve Elâzığ ilindeki 2 hastanede 01.06.2023-30.07.2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 180 ameliyathane hemşiresi oluşturdu. Örneklem hesaplamasına gidilmeden evrenin tamamına ulaşmayı hedefleyen çalışmada bazı durumlar (hemşirelerin izinli olması, hatalı doldurulan anketler) nedeniyle ameliyathane biriminde çalışan ve çalışmaya gönüllü katılım sağlayan toplam 171 hemşire ile gerçekleştirildi. Bu araştırmadan elde edilen veri analizleri IBM SPSS 25 istatistik programı kullanılarak bilgisayar ortamında yapıldı. Verilerin analizinde ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach alpha katsayısı ile saptandı. Değişkenler arasındaki ilişkiler varyans analizi ve t testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was planned descriptively in order to determine the effect of the individual-centered approach on nursing care quality in the perioperative (preoperative, during and after) period of the nurses working in the operating room unit and was carried out between 01.06.2023-30.07.2023 in 2 hospitals in Elâzığ province. The population of the study consisted of 180 operating room nurses. In the study, which aimed to reach the entire universe without going to the sample calculation, it was carried out with a total of 171 nurses who worked in the operating room unit and voluntarily participated in the study due to some situations (nurses being on leave, incorrectly filled out questionnaires). In the analysis of the data obtained from the study, the internal consistency of the scales was determined by Cronbach alpha coefficient. The relationships between the variables were determined by analysis of variance and t-test.