Hemodiyaliz alan hastaların sıvı kısıtlamasına uyum düzeyleri, uyumunu etkileyen kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcıların belirlenmesi
Compliance levels of compliance with fluid restriction in patients receiving hemodialysis, determination of facilitators and challenges affecting compliance
- Tez No: 838430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastaların sıvı kısıtlamasına uyum düzeylerini ve sıvı kısıtlamasına uyumu etkileyen kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma nicel ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı karma yöntemle analitik tipte yapılmıştır. Çalışma 15 Ağustos 2022-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde yürütülmüştür. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında araştırma kriterlerini karşılayan 206 son dönem böbrek yetmezliği hastasına 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrol Ölçeği' kullanılarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS (ver:23.0) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla grup için ise ANOVA Varyans analizi ve Tukey ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the compliance level of patients with fluid restriction and to identify facilitating factors and challenges that affect compliance with fluid restriction. Materials and Methods: The study was conducted in a analytical type with a mixed method in which quantitative and qualitative methods were used together. The study was carried out at Gazi University Hospital Hemodialysis Unit between 15 August 2022 and 1 May 2023. The study consists of two stages. In the first phase of the study, it was applied to 206 end-stage renal failure patients who met the research criteria using the 'Patient Identification Information Form' and the 'Fluid Control Scale in Hemodialysis Patients'. SPSS (ver:23.0) program was used to analyze quantitative data. In the analysis of the data, t-test was used for independent groups, and ANOVA analysis of variance and Tukey and Tamhane's T2 tests were used for more than two groups.